L

Ludzie lubią się uczyć – przynajmniej niekiedy. Jedni zaszyci w kącie z książką lub laptopem, drugich „ponosi” i nie mogą usiedzieć w miejscu. Czasami kilometrami spacerują powtarzając w myślach lub „pod nosem” materiał na sprawdzian, egzamin itp.

Nie wiadomo jaką nazwę noszą ci pierwsi, natomiast bez wątpienia wiadomo jak nazywani są ci drudzy. To perypatetycy. Określenie perypatetyk pochodzi od greckiego czasownika peripatejn, oznaczającego „przechadzać się.” Okazuje się, że takie spacerowanie korzystnie wpływa nie tylko na naszą pamięć, ale i ogólny stan zdrowia.

Co nam dają spacery

Spacery to nic innego jak zalecany przez lekarzy i dietetyków regularny i umiarkowany wysiłek fizyczny. Taki, który obniża ciśnienie krwi i reguluje pracę serca. Regeneruje układ nerwowy, wzmacnia układ kostny usprawniając wchłanianie wapnia i dotlenia mózg. Nie dość, że dzięki regularnym dynamicznym spacerom wzrośnie nam odporność to i młodziej też się można poczuć. Perypatetyk czyli także ten, który rozmyśla podczas spacerów z dużą pewnością będzie zwolennikiem „mentoring walk” czyli spacerów mentoringowych.

Mentoringowy czyli jaki?

Przykłady relacji mistrz-uczeń, mentor-mentee (po polsku mentorowany) istniały w życiu, historii i literaturze od zawsze. Od lat osiemdziesiątych mentoring czyli dzielenie się wiedzą przez tych, którzy ją posiadają z tymi, którzy chcą ją posiadać stał się narzędziem wsparcia menedżerów. I ponownie szerzej zaistniał w Europie.

Organizacją, która w tej chwili na Pomorzu tworzy i krzewi kulturę mentoringu jest Forum Mentorów. Według definicji Forum Mentorów mentor to przewodnik, który inspiruje, doradza, konsultuje i wspiera mentorowanego w osiąganiu jego celów. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą i doświadczeniem oraz buduje relację z mentorowanym opartą na szacunku i zaufaniu.

Geraldine Laybourne, szerzej znana światu również jako wspólniczka Oprah Winfrey jest też autorką pomysłu spacerów mentorigowych z osobami, które chciały skorzystać z jej wiedzy.

Od 3 lat Forum Mentorów, w partnerstwie z Vital Voices Poland, zaprasza na Mentoring Weekend – wydarzenie, na którym liderzy biznesu, nauki, organizacji społecznych, przedstawiciele sztuki, dyplomacji, a nawet religii – w charakterze Mentorów spotykają się z Mentorowanymi podczas (mentoringowego) spaceru po sopockiej plaży, molo lub urokliwymi uliczkami starego Sopotu.

Jest to okazja do nadania swoim sprawom innej perspektywy, znalezienia nowych, nieoczekiwanych rozwiązań, czas na nawiązywanie nowych relacji, ale też zachęta do szerzenia idei cross-mentoringu i budowania na różnorodności.

Tematem tegorocznego spotkania (29-30.09.2018 w sopockim Grand Hotelu) będzie szczęście.

Chcemy rozmawiać o szczęściu, gdyż wierzymy, że za szczęśliwym liderem podążają ludzie. Wspólnie zastanowimy się nad tym, jak owo szczęście rozumieją różne kultury i generacje, poszukamy sposobów i narzędzi do budowy szczęśliwych organizacji – zapowiada Alicja Gotowczyc z Fundacji Forum Mentorów.

Mentoring w biznesie i organizacjach wykorzystywany jest do rozwijania kariery, podnoszenia efektywności działań menedżerów i liderów w zarządzaniu rozwojem organizacji. Poprzez procesy mentorskie pobudzamy kreatywność w tworzeniu wartości biznesowych i społecznych – inspirując, wywołujemy efekt AHA! Udział w Mentoring weekendzie jest pierwszym krokiem w doświadczeniu tej niezwykłej relacji – dodaje przedstawicielka fundacji.

Każdemu Mentoring Weekendowi towarzyszą wydarzenia dające możliwość obcowania z ciekawymi osobami, kulturą, dobrą muzyką. Uczestnicy spotkań mentoringowych wędrowali już po sopockich uliczkach słuchając opowieści Pana Wojciecha Fułka – publicysty, pisarza i scenarzysty, słuchali debaty filozofa i religioznawcy ks. Dr Krzysztofa Niedałtowskiego z Panią Wice-Ambasador Izraela Ruth Cohen-Dar w kościele św. Jana w Gdańsku. Mieli także okazję uczestniczyć w koncercie wybitnego jazzmana Pana Przemysława Dyakowskiego i Jego przyjaciół.

Jak będzie na najbliższym spotkaniu? Przekonamy się już niebawem 🙂

Alicja Gotowczyc – współzałożycielka Fundacji Forum Mentorów. Wieloletni menedżer specjalizujący się w obszarze sprzedaży i rozwoju kadry menadżerskiej.