n

 

Jakie mieszkania cieszą się większym powodzeniem – w stanie surowym (do całkowitego samodzielnego wykończenia), czy już gotowe do zamieszkania? Czy deweloperzy proponują klientom wykończenie mieszkań?

Obydwa rozwiązania mają swoje zalety, jak i pewne wady. Odebranie mieszkania w stanie deweloperskim daje praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji – wykańczając można wybrać najdrobniejsze detale, kolorystykę i wszystkie elementy ozdobne. Ale z drugiej strony zazwyczaj znacznie przedłuża to czas o nawet kilka miesięcy od momentu odbioru kluczy do wprowadzenia się. Statystyki wskazują ponadto, że koszty wykończenia i umeblowania najczęściej są wyższe, niż początkowo jest to zakładane. Różnice sięgają nawet 30-40 proc. planowanego budżetu.

Wybór wariantu „pod klucz” nieco ogranicza możliwość aranżacji, chociaż nie całkowicie. Deweloperzy umożliwiają bowiem klientom indywidualny wybór materiałów, kolorystyki czy wyposażenia. Jest to o tyle wygodne, że odbierając klucze można natychmiast wprowadzić się do nowego mieszkania. .

Wykańczanie mieszkań „pod klucz” staje się coraz popularniejsze. Wprawdzie nie wszyscy deweloperzy oferują takie usługi, ale – jak udało nam się dowiedzieć w firmach, które wykańczanie mieszkań mają w ofercie – zainteresowanie klientów stale rośnie. Czy jest to ekonomicznie opłacalne? Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od tego, jak kupujący chce urządzić własne mieszkanie. Z jednej strony deweloperzy, którzy oferują usługi wykończeniowe lub współpracują z podwykonawcami, często mogą zaoferować niższe ceny. Z drugiej – wiele osób chce urządzić mieszkanie w sposób bardzo indywidualny i jest przekonanych, że wynajmując „własną” ekipę będą mieć większy wpływ na ostateczny wygląd.

A co o tym mówią przedstawiciele deweloperów? W niektórych inwestycjach liczba lokali wykańczanych pod klucz przekracza 20 proc. Opcję tę wybierają osoby, które wiedzą, jak dużo czasu i energii trzeba poświęcić dla wybrania wszystkich materiałów, dopilnowania wykonawców, skoordynowania dostaw. A wybierając wykończenie pod klucz nierzadko dostają wsparcie architekta, który pomaga w dokonaniu wyborów i przygotowuje projekty, a także opiekę inżyniera, który martwi się o dostępność materiałów i poprawność wykonania prac. Istotne jest również to, że decydując się na wykończenie pod klucz nie trzeba samemu szukać wykonawców ani ich nadzorować. Ponadto najczęściej na wykonane prace udzielana jest gwarancja.

Niektórzy deweloperzy w ogóle nie oferują możliwości kupna mieszkania wykończonego, ale na etapie budowy umożliwiają klientom korektę ustawienia ścian działowych, położenia przyłączy, zmianę lokalizacji gniazdek elektrycznych, itp. Kupujący ma więc duży wpływ na to, jak jego mieszkanie będzie wyglądać, ułatwia to także późniejsze wykończenie.

Która zatem opcja jest korzystniejsza? To zależy m.in. od oczekiwań klienta, zasobności jego portfela, ale także od czasu, jakim dysponuje.

Rafał Korbut

Martyna Musiał, wiceprezes zarządu BMC:

– BMC oddaje mieszkania w stanie deweloperskim. Klienci w ramach aranżacji mogą wprowadzić zmiany w lokalu, aby dopasować go do swoich oczekiwań. Możliwa jest korekta układu ścian, położenia przyłączy sanitarnych, wypustów czy gniazdek elektrycznych. Takie przygotowanie mieszkania znacznie ułatwia i przyśpiesza wykończenie lokalu po odbiorze.

Sebastian Barandziak- Dekpol S.A.

– Większość klientów decyduje się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim, ale obserwujemy coraz większy odsetek osób, które stawiają na lokal „wykończony pod klucz”. To bez wątpienia wygodne rozwiązanie – oferujemy kompleksową usługę, która składa się z wielu etapów, od sporządzenia planów, przez doradztwo względem wybieranych materiałów, aż po realizację projektu oraz gruntowne sprzątanie. To rozwiązanie szczególnie atrakcyjne dla klientów, którzy dokonują zakupu lokalu z zamiarem jego późniejszego wynajmu. Liczby mówią same za siebie – szacuje się, że samodzielne wykończenie mieszkania zajmuje aż od 12 do 16 tygodni, a końcowy budżet jest wyższy od wcześniej założonego o 32%. Wybierając opcję wykończenia pod klucz nie tylko oszczędzamy czas, ale i pieniądze.