T

Techno Marine to polska firma, specjalizująca się w budowie łodzi i jednostek pływających, działająca na rynku od 2006 roku. Firma sprzedaje około 120 łodzi rocznie (w zależności od specyfikacji).

Posiadamy bardzo szeroki wachlarz produktów: od małych jednostek ratowniczych, poprzez specjalistyczne łodzie hydrograficzne i pilotówki – wyjaśnia Sebastian Majewski, prezes firmy. – Od dwóch lat realizujemy plan promocji nowej linii jachtów rekreacyjnych „ALEXIS”, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród miłośników spędzania wolnego czasu na wodzie.

Po pierwsze – jakość

Przez kilkanaście lat działalności na rynku Techno Marine stała się rozpoznawalną marką, a firma zdobyła zaufanie klientów. Kluczem do sukcesu jest – jak podkreśla prezes – przede wszystkim dobry jakościowo wyrób i indywidualne podejście do klienta. – Posiadamy wyspecjalizowaną kadrę i biuro konstruktorskie, które dba, aby skonstruować jednostkę spełniającą wymagania naszych klientów – wyjaśnia Monika Majewska, dyrektor działu sprzedaży i marketingu spółki Techno Marine. – Od samego początku naszej działalności kładliśmy duży nacisk na zastosowanie nowoczesnych narzędzi i materiałów do produkcji. Ciągle unowocześniamy nasze formy – wycofujemy stare modele, a w ich miejsce powstają nowe projekty. Życie produkcyjne Techno Marine jest ściśle dopasowane do potrzeb rynku. Od dwóch lat budujemy jednostki tzw. metodą infuzji, co pozwala na uzyskanie lepszego technologicznie produktu niż tradycyjną metodą. Jest to metoda bardziej przyjazna w trakcie budowy ku zadowoleniu naszych pracowników. Łodzie budowane przez Techno Marine nie tylko budowane są z laminatu poliestrowo-szklanego, ale również ze stali i aluminium. Warto podkreślić, że właściciele firmy od lat starają się, aby sam zakład był przyjazny środowisku. Ogrzewanie hal odbywa się poprzez pompy ciepła, a zarząd planuje w przyszłym roku rozpocząć inwestycję pozyskania tzw. zielonej energii.

Rodzina to zaufanie

Techno Marine od początku istnienia jest firmą rodzinną. Czy to pomaga w codziennej pracy oraz w rozwoju firmy? – Po pierwsze mogę wymienić zaufanie i zrozumienie bez słów – mówi Monika Majewska. – Jesteśmy niedużą firmą, zatrudniającą ok. 50 osób, nie mniej jednak (przy założeniu, że praktycznie każda jednostka jest inna) wymaga to od nas dużej współpracy i dobrej komunikacji. Bardzo ważne jest oddanie się sprawom firmy, bo przecież pracujemy na własny sukces. Zdarza się że czasem musimy się nawzajem zastąpić z różnych powodów i nie stanowi to żadnego problemu. Właściciele firmy inwestując w przyszłość przedsiębiorstwa mają też świadomość, że jednocześnie inwestują w przyszłe pokolenia. Bo to przecież właśnie ich dzieci, a później pewnie i wnuki, przejmą w przyszłości stery Techno Marine. – Dzieci nawet podzieliły się funkcjami – śmieje się Sebastian Majewski. – 7-letni Aleksander postanowił zostać prezesem, a 16-letnia córka Julia już dziś zajmie się sprzedażą i konstruowaniem jachtów. Uczestniczyła też razem z nami w wystawach branżowych. Muszę powiedzieć, że całkiem dobrze sobie radzi.

Z optymizmem w przyszłość

Techno Marine wciąż się zmienia i rozwija, dostosowuje się też do bieżących potrzeb rynku. Jak więc będzie wyglądać za kolejne 10 – 15 lat? – Ruszamy z naszym nowym projektem jachtu Alexis 15, który ma być prezentowany po raz pierwszy w styczniu 2020 na targach w Dusseldorfie – zapowiada prezes Majewski. – Wierzymy, że tak jak i jego siostra Alexis 12, projekt zakończy się sukcesem. Zakładamy sprzedaż około 2-3 jednostek każdego modelu rocznie. Polska posiada bardzo urokliwe szlaki wodne i ten trend u nas dopiero zaczyna się rozwijać, stąd planujemy również poszerzyć nasze usługi w tym zakresie. Nasza siedziba mieści się nad rzeką Nogat, gdzie planujemy docelowo wybudować marinę, restaurację z lokalnymi potrawami oraz stację benzynową. Nie ma nic gorszego, niż zapomnieć zatankować i dowiedzieć się o tym na środku rzeki… Dodatkowo ma powstać plac do składowania łodzi poza sezonem i oczywiście odpowiednie ich przygotowanie to zimowania.