N

Nowoczesne rozwiązania technologiczne coraz częściej stosowane są w domach i mieszkaniach. Elektroniczne sterowanie temperaturą czy oświetleniem przestają zaskakiwać, a coraz więcej funkcji staje się dostępne poprzez smartfona czy tablet.

Postęp technologiczny spowodował, że wiele osób instaluje w swoich „czterech ścianach” rozmaite systemy teleinformatyczne, jak np. systemy zabezpieczeń informujące o włamaniu, elektroniczne sterowanie temperaturą, zdalne otwieranie drzwi, automatyczne włączanie urządzeń o wyznaczonych godzinach, zdalną regulację rolet i wiele innych. Celem takich rozwiązań jest dopasowanie do indywidualnych potrzeb, zwiększenie komfortu, bezpieczeństwo oraz oszczędność energii. Korzystając z takich nowinek technologicznych właściciel nie tylko zostanie natychmiast poinformowany sms-em, że do mieszkania podczas jego nieobecności dostał się intruz, ale może też zdalnie wpuść zaufaną osobę, by podczas urlopu podlała kwiaty czy wyszła na spacer z pupilem. Coraz częściej instalowane są też rozwiązania pozwalające na zaplanowanie, jaka temperatura ma panować w mieszkaniu podczas nieobecności, w nocy podczas snu, czy wieczorem, kiedy domownicy są wewnątrz. Ma to duży wpływ na oszczędność energii zużytej do ogrzewania, podobnie jak system automatycznego sterowania roletami, który zamyka je na noc zmniejszając oddawanie ciepła na zewnątrz. Producenci oferują też takie rozwiązania, jak np. inteligentne sterowanie oknami, które mogą się rozszczelnić w wyznaczonych portach, aby zapewnić dobrą wentylację, a nawet sterowanie ekspresem do kawy, który przygotuje gorący, aromatyczny napój o określonej porze przed wyjściem do pracy. Niektóre z nowoczesnych rozwiązań są planowane już na etapie projektowania i realizacji przez deweloperów. W dzisiejszych czasach niemal każde nowe mieszkanie jest wyposażone we wbudowaną sieć teleinformatyczną lub światłowodową, umożliwiającą późniejsze łatwe podłączenie komputerów oraz innych urządzeń oraz wymianę informacji pomiędzy nimi. Zapytaliśmy więc deweloperów, jakie nowoczesne rozwiązania i systemy są oferowane w mieszkaniach, które oddawane są do sprzedaży.

Sebastian Barandziak,

Dekpol S.A.

– Nasze osiedla wyposażone są w system zdalnego zarządzania ogrzewaniem i oświetleniem eHOME control, którym sterować można za pomocą smartfona czy tabletu. Podstawowa wersja systemu pozwala na monitorowanie zużycia energii cieplnej i elektrycznej w całym mieszkaniu oraz planowanie spersonalizowanych harmonogramów ogrzewania lokalu, dzięki czemu można nagrzać lokal przed powrotem z pracy bez konieczności marnowania energii cieplnej już od rana. Dodatkowe funkcje systemu przewidują m.in. zdalne otwieranie i zamykanie drzwi wejściowych oraz odłączanie urządzeń elektrycznych czy odcinanie dopływu wody. To rozwiązanie, które nie tylko zwiększa poczucie komfortu, ale także pozwala na realne oszczędności. Aby zapewnić mieszkańcom najwyższy poziom bezpieczeństwa, nasze inwestycje wyposażamy również w nowoczesne systemy monitoringu oraz wideodomofony. Na terenie naszych inwestycji znajdują się także światłowody oraz anteny zbiorcze do odbioru TV.

Martyna Musiał,

wiceprezes zarządu BMC:

– Inwestycje BMC są przemyślane pod kątem bezpieczeństwa, łatwości obsługi i przyjemności mieszkania. W częściach wspólnych budynków stosujemy nowoczesne rozwiązania technologiczne typu automatyczne sterowanie oświetleniem, monitoring, światłowody, System Sygnalizacji Pożaru, itp. Klienci korzystają z tych udogodnień w pełni intuicyjnie, a w zasadzie bezwiednie, co znacząco poprawia komfort mieszkania.