T

Targi Motoryzacyjne 3TM to gratka nie tylko dla fanów motoryzacji – – mówi Wojciech Stybor, organizator dziesiątej, jubileuszowej edycji imprezy.

Targi Motoryzacyjne 3TM to największe wydarzenie motoryzacyjne na Pomorzu. Co zmieniło się na przestrzeni dekady?

To była bardzo dynamiczna dekada. Startowaliśmy w starych halach wystawienniczych Międzynarodowych Targów Gdańskich w Oliwie, gdzie odbyły się trzy pierwsze edycje Targów 3TM. Dzisiaj na tym terenie buduje się osiedle mieszkaniowe. Sentyment jednak pozostał. Trudne były początki, ale ciężka praca przynosiła efekty. Z czasem przenieśliśmy się do nowego (wtedy) obiektu – ERGO Areny. Do dziś wspominam te czasy i jestem wdzięczny wspaniałej, profesjonalnej ekipie, z którą miałem przyjemność pracować. Po kolejnych czterech latach trafiliśmy w nowe miejsce – AmberExpo. Powód przenosin był prozaiczny – to największy obiekt wystawienniczy w regionie, który dawał nam nadzieję na dalszy rozwój Targów 3TM.

Z jakich elementów składają się Targi Motoryzacyjne 3TM?

Motoryzacja to są emocje. Emocje wzbudza zakup nowego auta, jego konfigurowanie i radość z jazdy. Dlatego też nasze targi nigdy nie były tylko imprezą wystawienniczą i statyczną. Dbamy o to, aby wokół targów coś się działo. Staramy się urozmaicać ten czas różnymi atrakcjami, np. pokazami stunterów (rodzaj wyczynów kaskaderskich na motocyklach), czy też driftu (profesjonalne zawody międzynarodowe odbyły się u nas w 2016 roku), aż po mój autorski pomysł 3TM Ring – prezentacja samochodów i usług na scenie w galowej oprawie. Dbamy również o edukację, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa i kultury na drodze. Zawsze na Targach 3TM znajdą się elementy, takie jak: udzielanie pierwszej pomocy, symulatory – na przykład dachowania. Wszystko po to, aby Targi Motoryzacyjne 3TM były nie tylko wydarzeniem komercyjnym, ale miały również wartość dodaną. Dlatego też od kilku lat organizujemy wraz z klubem motocyklowym Lotor finał akcji MotoSerce, podczas której zbieramy krew. Oczywiście, istotą targów jest również oferta wystawców. Co roku pokazują się nowe modele samochodów, a Targi 3TM to jedyna okazja, aby zobaczyć szereg marek w jednym miejscu w dobrej oprawie.

Mówi Pan, że tylko wspólnie z wystawcami można zbudować takie wydarzenie. Kim są wystawcy i ilu ich będzie podczas tegorocznej edycji imprezy?

Wystawcami są wiodący dealerzy samochodów w regionie, firmy oferujące różne usługi motoryzacyjne i około motoryzacyjne. Paradoksalnie w tej branży nie jest ważna ilość wystawców, a ich jakość i jakość ich ekspozycji. Zwykle mamy około 40 – 50 wystawców, którzy zajmują hale o powierzchni 12 000 m2. Te targi różnią się od wszystkich innych. Zwykle stoiska są otwarte i sporych rozmiarów. Przy okazji chciałbym serdecznie podziękować wszystkim moim wystawcom za zaufanie i wieloletnią współpracę. Trzeba pamiętać, że Gdańsk to nie Genewa czy Poznań. Angażowane są zupełnie inne budżety. Jednakże niemal każdy z wystawców stara się pokazać się jak najatrakcyjniej. Niestety, ale nie na wszystko mamy wpływ i nie jesteśmy w stanie namówić każdego do udziału w naszym wydarzeniu. Nasz pomorski rynek motoryzacyjny jest stosunkowo wąski i czasem musimy się pogodzić z decyzją dealera o braku jego obecności na Targach.

Jedną z atrakcji w związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości będzie wystawa „100-lecie polskiej motoryzacji”. Co jeszcze ciekawego zostało przygotowane dla gości?

Rzeczywiście, w tym szczególnym roku postanowiłem zorganizować przy wsparciu wielu ludzi i organizacji wystawę „100-lecie polskiej motoryzacji”. Będziemy mogli zobaczyć samochody, które były produkowane w Polsce od okresu międzywojennego, poprzez PRL, na samochodach lat 90. kończąc. Ale to nie wszystko. Zorganizujemy strefę rozrywki, a w niej m.in. platformy ruchu 5D VR, strefę gier z urządzeniami VR, konsole i inne nowoczesne urządzenia. Będą też konkursy, a nagrody są wyjątkowo atrakcyjne – kursy bezpiecznej jazdy, vouchery na kursy prawa jazdy i inne. Stawiamy również strefę bezpieczeństwa ze wspomnianymi wcześniej symulatorami dachowania, zderzeń, czy symulatorem decyzyjnego czasu reakcji z modułem drogi. Ważnym elementem Targów jest wybór Auta Targów – Amber Car. Wcześniej o wyborze Auta Targów 3TM decydowało jury, od zeszłego roku wyboru dokonują tylko nasi goście. Dodatkową zachętą będzie wyjątkowy konkurs, organizowany z naszym Złotym Partnerem – firmą Polska Flota, gdzie główną nagrodą będzie samochód VW Up do użytkowania przez cały rok lub luksusowe BMW X4 i Mercedes A klasy w wersji AMG na miesiąc. Jestem przekonany, że w tym roku nasi Goście poczują się bardziej zmotywowani do głosowania. Tegoroczną imprezę poprowadzą Iwona Guzowska i Adam Kornacki. Można powiedzieć, że kto, jak kto, ale Pani Iwona w ringu czuje się doskonale, a w towarzystwie wybitnego i lubianego redaktora Adama Kornackiego, stworzą bardzo ciekawy duet. Oczywiście, każdy będzie mógł w wolnej chwili podejść, porozmawiać czy zrobić sobie selfie, zdjęcie na naszej 3TMowej ściance.

Proszę w kilku słowach zaprosić na „urodzinową” edycję Targów.

Zapraszam serdecznie na dziesiąta, jubileuszową edycję Targów Motoryzacyjnych 3TM, które odbędą się w dniach od 29 do 30 września w AmberExpo w Gdańsku. Przyjdźcie, grajcie, zwiedzajcie i bawcie się razem z nami. Zapraszamy do wspólnego tworzenia tego wyjątkowego wydarze-nia, bo bez Państwa nie miałoby to sensu. Do zobaczenia!