T

Tak określa się jedną z kanadyjskich sióstr, Gran Canarię. Zielona północ wyspy, saharyjskie południe, skalisty, klifowy wschód i górzyste wnętrze wyspy, a wszystko to skąpane w błękicie Oceanu Atlantyckiego.

Stolica wyspy Las Palmas to ogromne portowe miasto. Przybijają tu największe wycieczkowce świata. Piąte co do wielkości miasto w Hiszpanii. To stąd Krzysztof Kolumb rozpoczął swą wyprawę do Ameryki. Miasto pełne urokliwych uliczek, restauracji, niezwykle kolorowe, zatopione w zieleni. Za najpiękniejsze uchodzi jednak małe Puerto de Mogan, z charakterystyczną kanaryjską architekturą. Port jachtowy, który przyjmuje 230 jachtów z całego świata, jest niezwykle malowniczo położony, wśród białych kamienic, tonących w kwiatach. Szczególnym miejscem na wyspie, które jak magnes przyciąga turystów, są wydmy Maspalomas Dunas. Na południoKontynent w miniaturze Tak określa się jedną z kanadyjskich sióstr, Gran Canarię. Zielona północ wyspy, saharyjskie południe, skalisty, klifowy wschód i górzyste wnętrze wyspy, a wszystko to skąpane w błękicie Oceanu Atlantyckiego. Witold Gulcz w.gulcz@itakagdansk.pl wym krańcu można poczuć się jak na Saharze. Krajobraz do złudzenia przypomina libijską pustynię, a zestawienie jej z oceanem wywiera spektakularne wrażenie. W pobliżu turystycznego kurortu Playa del Ingles znajduje się Palmitos Park, botaniczny ogród pełen niezwykłych roślin, endemicznych gatunków. Dzieci uwielbiają show z papugami w roli głównej, a dla rodziców atrakcją będzie pokaz drapieżnych ptaków. Dla aktywnych Grań Canaria ma 2 tys. km tras trekkingowych o różnych stopniach. Jedna z nich prowadzi przez najwyższy szczyt wyspy Pico de las Nives, z którego rozciąga się widok na cały archipelag. Naturalny park Nublo, będący rezerwatem biosfery UNESCO, to ulubione miejsce mieszkańców, przyjeżdżają tu w dni wolne od pracy, aby odetchnąć od upałów na Wybrzeżu.

Fantastyczny klimat przez cały rok, wielość plaż, lasów, zapierających dech widoków – to wszystko sprawia, że chętnie tam wracamy.