J

Jedną z najciekawszych pod względem ekonomicznym form inwestowania jest inwestycja w nieruchomości. W opinii wielu początkujących inwestorów jest to rozpoczęcie kariery z „wysokiego C”, bowiem nie każdy potrafi odważyć się na tak ryzykowny i radykalny krok w drodze na szczyt.

Piętrzące się problemy

Problemów, które mogą uniemożliwiać rozpoczęcie inwestowania w rynku nieruchomości jest kilka, a do najważniejszych zaliczamy brak doświadczenia, stosownej wiedzy oraz środków, które w przypadku nieruchomości zdają się być problemem kluczowym. O ile wspomniane doświadczenie stanowi konsekwencje naszych wyborów, zaś wiedza jest wartością nabytą, o tyle zdobycie środków w przypadku chybotliwej zdolności kredytowej rzeczywiście może okazać się problemem nie do sforsowania. Kłopot ten, jest o tyle frasujący, że brak sporej ilości gotówki na starcie nie tylko podcina skrzydła, ale jest też problemem pociągającym za sobą metodą lawinową szereg innych uniedogodnień. W takich sytuacjach istnieje jednak kilka wyjść, które pozwolą zbudować podwaliny pod późniejsze – rzeczywiste inwestycje.

Kreowanie podwalin

Opisany powyżej kazus to sytuacja trudna, ale nie bez wyjścia. Proces nabywania doświadczeń, wiedzy oraz w długofalowej perspektywie gotówki można rozpocząć poprzez analizę rynku nieruchomości. Znalezienie intratnej oraz ciekawej okazji będzie łakomym kąskiem dla zaprawionych w bojach inwestorów, a nam da to pokaźny zastrzyk prowizji oraz bezcenne doświadczenie. W przypadku odłożonej gotówki, która nie stanowi pełnej wartości inwestycyjnej warto rozważyć wejście w spółkę. Wspólna operacja to minimalizowanie ryzyka i nowe doświadczenie pozwalające na zwiększony poziom elastyczności w transakcjach kolejnych. W początkach kariery inwestycyjnej na złożonym rynku nieruchomości kluczowy jest fakt podjęcia natychmiastowego działania. Odwlekanie decyzji w czasie nie przyniesie pozytywnych skutków.

Rodzaje inwestycji

Załóżmy, że pierwszy i palący problem finansowy mamy już za sobą. Posiadanie odpowiednich środków jest pierwszym krokiem do przeprowadzenia korzystnej pod względem ekonomicznym operacji inwestycyjnej. Kolejny etap to wybór rodzaju inwestycji związanej z nieruchomościami. Wyróżniamy następujące rodzaje inwestycji – mieszkanie na wynajem, lokal pełniący funkcję powierzchni usługowej, działkę budowlaną, budynek mieszkalny, grunty rolne, pokoje hotelowe pod wynajem krótkoterminowy oraz obiekty historyczne do celów turystycznych. Wybór rodzaju inwestycji związanej z nieruchomościami ma ogromne znaczenie nie tylko względem potencjalnych zysków, ale także względem prawnego charakteru inwestycji, innymi słowy – jej celów uwarunkowanych określonymi przepisami.

Zminimalizowanie ryzyka

Każdy rodzaj inwestycji posiada swoje wady oraz walory. Jeśli jest to inwestycja stanowiąca debiut w obszarze rynku nieruchomości, warto by miała ona charakter uniwersalny i praktyczny. Eksperci zalecają inwestycję w niewielkie mieszkanie w centrum większego miasta, które gwarantuje płynność finansową w momencie jego najmu, ale równie dobrze może służyć w celach prywatnych. Statystyki mówią nam o rosnącym popycie na tego typu inwestycje, zaś pikanterii owej formie dodaje fakt, że ma ona charakter długofalowy, co jest pozytywną informacją jeśli chodzi o ewentualny zysk w dłuższej perspektywie. Zaletą wyboru mieszkania jako podstawowej i początkującej formy inwestycji jest również fakt, że nie potrzebujemy specjalistycznej wiedzy, co oznacza, że ryzyko inwestycyjne jest niewielkie.

W jaki sposób inwestować?

Metod inwestowanie jest wiele. Pytań dotyczących ich skuteczności także. Pytanie kołaczące w głowach początkujących inwestorów dotyczą najczęściej przeznaczenia nieruchomości, prowadzenia prac remontowych, prognozowania zysków oraz kreowania analiz rynkowych. Cel pozostaje niezmienny – wynieść więcej, niż zostało włożone. Osiągnięcie zamierzenia jest możliwe wyłącznie poprzez zastosowanie odpowiedniej strategii inwestycyjnej – ta z kolei stanowi pokłosie krzyżówki doświadczenia oraz wiedzy o których wspominaliśmy na wstępie. Swoisty paradoks mówi nam o braku możliwości przeprowadzenia próbnych inwestycji związanych z nieruchomościami, dlatego w przypadku planowania, warto skonsultować swą decyzję z doradcą inwestycyjnym, bądź finansowym.