P

Powód 1 – Oszczędność

Według definicji dr W.Feista dom pasywny jest budynkiem o bardzo niskim zapotrzebowaniu energii do ogrzewania wnętrza. Komfort termiczny zagwarantowany jest przez pasywne źródła ciepła, które sprawiają, że budynek nie wymaga autonomicznego i aktywnego systemu ogrzewania. Potrzeby ogrzewania są realizowane na skutek odzysku ciepła i dogrzewania powietrza wentylującego. Jednym z ważniejszych walorów inwestycji w budowę domu pasywnego jest oszczędność.

Charakterystyka domu pasywnego

Domy pasywne zyskują na popularności w przestrzeni ostatnich lat, podobnie jak domy energooszczędne. Choć obie koncepcje zapewniają znaczne zminimalizowanie strat ciepła, to w praktyce odznaczają się wieloma istotnymi różnicami. Te najprościej uwypuklić na konkretnych liczbach. Do ogrzania domu energooszczędnego potrzeba średnio 40kWh /mkw. w skali roku, zaś w przypadku domu pasywnego w tej samej przestrzeni czasowej wystarczy zaledwie 15kWh/mkw. Wniosek? Dom pasywny we współczesnym projekcie jest domem generującym większe oszczędności aniżeli dom energooszczędny.

Mechanizm pozyskiwania energii

Domy pasywne jak sama nazwa wskazuje budowane są z myślą o pasywnym pozyskiwaniu energii z odnawialnych źródeł znajdujących się w bliskim otoczeniu. Doskonałym przykładem owego źródła są baterie fotowoltaiczne oraz ciepło odzyskane z wentylacji, urządzenia elektryczne, ciepło słoneczne, a nawet mieszkańcy. Pozyskana ze źródeł energia w zupełności wystarcza względem obsługi wewnętrznego systemu wentylacji mechanicznej, a nawet pompy cieplnej. Mechanizm ten niesie ze sobą wiele korzyści, a najważniejsze z nich mają związek z aspektem ekonomicznym, mówiąc ściślej – znaczną oszczędnością. Budownictwo pasywne zapewnia gwarancję niskich kosztów oraz dodatniego bilansu energetycznego bez względu na zmiany cen konwencjonalnych dostawców energii.

Uproszczona konstrukcja oraz jej funkcje

Kolejnym walorem przyczyniającym się do generowania oszczędności jest uproszczona konstrukcja architektoniczna oparta o zwartą geometrię bryły. Tego rodzaju budowa walnie przyczynia się do uzyskania korzystnego współczynnika A/V, czyli określenia wartości stosunku powierzchni przegród zewnętrznych. W praktyce im niższą wartość posiada współczynnik, tym generowane straty ciepła są mniejsze. Właśnie dlatego projekty domów pasywnych charakteryzują się minimalistycznym – zwartym i pozbawionym załamań kształtem, co drastycznie obniża rachunki w procesie eksploatacyjnym.

Oszczędność w dłuższej perspektywie

Paradoksalnie budowa domu pasywnego generuje większe koszta, niż wykonanie projektu konstrukcji konwencjonalnej. Wszystko przez zastosowanie najwyższej jakości – termoizolacyjnych materiałów. Pomimo stosowania innowacyjnych rozwiązań budowlanych czas budowy domu pasywnego jest nader krótki – może wynosić nawet do kilku tygodni. W konsekwencji długotrwałej eksploatacji domu pasywnego koszta związane z energią cieplną mogą zostać zminimalizowane nawet o 85% w skali 12 miesięcy.

Jarosław Wasielewski
ekspert marki ELMOT
Przy odpowiednim zaplanowaniu pracy jest możliwe zamieszkanie domu w czasie od 6 do 10 tygodni od momentu rozpoczęcia prac na placu budowy. Istotnym aspektem dla szybkości realizacji jest kontrola jakości na każdym etapie procesu produkcji. To niezwykle ważne ze względu na potrzebę uzyskania właściwych parametrów budynku pasywnego. W konsekwencji budownictwo pasywne wyróżniają doskonałe parametry izolacyjne, co przyczynia się do zwiększenia oszczędności w dłuższej perspektywie…”

Cykl „12 powodów dla których warto inwestować w budowę domu pasywnego” jest zbiorem artykułów poradnikowych powstałych w ramach współpracy z ekspertami firmy ELMOT.