Z

Ze Zbigniewem Canowieckim – Prezydentem Pracodawców Pomorza o zbliżającej się Gali Evening, która odbędzie się 1 marca w w Centrum Wystawienniczo Kongresowym Amber Expo w Gdańsku rozmawia Mateusz Marciniak.

Gala Evening „Pracodawców Pomorza” zyskuje na prestiżu i popularności. Jaki cel przyświecał Panu w momencie kreowania idei tego wydarzenia?

Pierwszą galę organizowaliśmy wiele lat temu. Wówczas przyświecał nam cel budowania prawdziwego wizerunku przedsiębiorcy. Cel ten przyświeca nam do dziś zwłaszcza, że mamy świadomość czym jest prowadzenie własnej firmy i odpowiedzialność za ludzi w niej zatrudnionych. Zarządzanie współczesnym przedsiębiorstwem wymaga nie tylko wizji i wiedzy, ale także wielu wyrzeczeń, samozaparcia oraz konsekwencji i determinacji w działaniu.

Biznes w wariancie współczesnym to wbrew pozorom ciężki kawałek chleba…

Bardzo ciężki. Dlatego nasz przekaz jest prosty – przedsiębiorca to nie tylko markowy garnitur i drogie auto. Są to tylko zewnętrzne atrybuty okupione ciężką pracą i bardzo często zdrowiem i ogromnym stresem. Nieprzespane noce, pot, nerwy i niezliczone kłopoty to standard. Chcemy promować najlepszych pośród nas, osiągających mistrzostwo w biznesie. Ludzi, których firmy stały się pomorską a często europejską marką z której wszyscy jesteśmy dumni. Promujemy przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces, wspaniałe wyniki ekonomiczne, wprowadzili swoje firmy na rynki międzynarodowe jednocześnie przestrzegając w codziennej pracy zasad etyki i społecznej odpowiedzialności biznesu.

Podstawowa nagroda to tytuł i statuetka „Pomorski Pracodawca Roku”, ale też wyjątkową nagrodą jest „Złoty Oxer”. Rozumiem, że do jej zdobycia należy mieć „końskie zdrowie”?

Wszystko zaczęło się od konkursu „Pomorski Pracodawca Roku”. Co roku przyglądamy się pracodawcom pod kątem osiągnięć w minionym roku oraz wymagań o których rozmawialiśmy przed chwilą. Jestem przekonany, że każdy przedsiębiorca ma ambicje sprostania tym wymogom konkursowym i otrzymać tytuł „Pracodawcy Roku”. To nie tylko nobilituje, ale jest nagrodą i uznaniem dla pracy i osiągnięć pracodawcy. Z kolei Nagroda Specjalna „Złoty Oxer” przyznawana jest raz do roku tylko jednemu laureatowi. W tym roku otrzymują tę nagrodę założyciele firmy LPP z Gdańska, przedsiębiorstwa które zatrudnia na świecie blisko 25 tysięcy pracowników. Złotego Oxera otrzymują osoby, które po roku 1989 stworzyły własne firmy od podstaw będące obecnie chlubą naszego regionu. Nazwa nagrody metaforycznie nawiązuje do przebytej drogi przez każdego przedsiębiorcę i pochodzi od niezwykle trudnej do pokonania przeszkody w zawodach hippicznych – Oxera. Ogromną sztuką jest nie spaść z konia i pozostać w siodle panując jednocześnie nad tym, aby koń się nie potknął.

Zaskakuje mnie ten dynamiczny rozwój gali. Każda kolejna edycja przynosi jakieś zaskoczenia obejmując kolejne obszary działania środowiska przedsiębiorców.

Nasza organizacja co roku otwiera się na kolejne środowiska i problemy. Parę lat temu „Pracodawcy Pomorza” rozpoczęli realizację programu wsparcia firm związanych z ekonomią społeczną ustanawiając w tym zakresie nagrodę. Potem rozpoczęliśmy promocję współpracy pomiędzy biznesem i nauką. Pokłosiem jest prestiżowa nagroda „Primum Cooperatio im. Prof. Bolesława Mazurkiewicza”. Kolejne nagrody to „Biznes dla Kultury” dla przedsiębiorcy w sposób aktywny wspierającego kulturę. „Pracodawca przyjazny Cudzoziemcom” to inicjatywa realizowana wspólnie z Gdańskim Urzędem Pracy a „Biznes wspiera mediacje” z Regionalną Izbą Gospodarczą Pomorza.

Biznes wspiera mediację?

Podczas spotkania wigilijnego w grudniu ubiegłego roku mówiłem o potrzebie w naszym kraju dialogu i porozumienia. Rok 2019 ogłosiłem rokiem mediacji uważając, że nasze środowisko powinno rozpocząć od siebie dając dobry przykład. Spory wewnątrz naszego środowiska nie powinny być rozstrzygane na salach sądowych, ale właśnie poprzez skuteczny proces mediacji. Stąd statuetka – „Biznes wybiera mediację”.

Pośród zaproszonych gości nie zabraknie ludzi ze świata biznesu, kultury, nauki i samorządów. Będą również przedstawiciele mediów oraz goście specjalni. Na jakie atrakcje może liczyć co najmniej 750 osób obecnych w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Amber Expo w Gdańsku?

Tradycyjnie zapraszamy gości specjalnych, którzy w swojej dziedzinie: nauce, sporcie, kulturze lub sztuce osiągnęli mistrzostwo do którego i my przedsiębiorcy dążymy. Pokazujemy ich trudną drogę do sukcesu. W ubiegłych latach gościliśmy m.in. Krystynę Jandę, Janusza Gajosa, Marka Kondrata czy Mateusza Kusznierewicza. Tegoroczna gala będzie doskonałą okazją do zaprezentowania sylwetek Leszka Możdżera oraz Przemka Dyakowskiego, którzy swą drogę na szczyt opiszą przy użyciu muzyki. Krótki recital urozmaicony zostanie także rozmową z gośćmi specjalnymi. Dla zaproszonych gości przygotowaliśmy również mnóstwo innych atrakcji. Z pewnością nie będą zawiedzeni.