N

Na terenie gminy Cedry Wielkie rozpoczęła się długo oczekiwana budowa ścieżki rowerowej. Inwestycja realizowana jest w ramach strategicznego przedsięwzięcia pn. „Pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R-10 i Wiślana Trasa Rowerowa R-9”.

Trasa o długości ponad 18 km zostanie wybudowana na wałach przeciwpowodziowych, począwszy od miejscowości Giemlice do przystani żeglarskiej w Błotniku oraz wzdłuż miejscowości Cedry Wielkie, tj. od przystani do ulicy M. Płażyńskiego. Docelowo ścieżka ma zostać połączona z trasą rowerową wybudowaną przez Miasto Gdańsk.

Ścieżka w znacznej części wykonana zostanie z nawierzchni bitumicznej, a na niewielkich fragmentach ułożone będą płyty YOMBO typu rowerowego. W ramach inwestycji wybudowane zostaną również dwa przystanki rowerowe, które ułatwią rowerzystom pokonywanie dłuższych odcinków.

Wykonawcą robót jest spółka Budowlano – Drogowa MTM z Gdyni, która zobligowała się do wykonania całości prac do końca grudnia 2019 roku. Koszt przedsięwzięcie wynosi ponad 8,5 mln zł, z czego 5 zł mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020.

Realizowana inwestycja ma znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo i komfort zarówno pieszych, jak i rowerzystów. – Mamy nadzieję, że nowy ciąg pieszo-rowerowy przypadnie do gustu naszym mieszkańcom i będzie z niego korzystać wielu amatorów dwóch kółek – mówi Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie.