Obrady XXVI edycja Welconomy Forum in Toruń otworzył Jacek Janiszewski – główny organizator tego kongresu od 26 lat. To jeden z największych kongresów gospodarczych w Polsce, to miejsce spotkań ekonomistów, działaczy życia gospodarczego, samorządowego, polityki. Spotykają się tu ludzie o różnych barwach politycznych. Wszystkim przyświeca jedno hasło sukcesu naszej ojczyzny Polski – Niepodległa – Nowe […]
Redakcja
2019-03-18
3 minuty czytania
Obrady XXVI edycja Welconomy Forum in Toruń otworzył Jacek Janiszewski – główny organizator tego kongresu od 26 lat.
To jeden z największych kongresów gospodarczych w Polsce, to miejsce spotkań ekonomistów, działaczy życia gospodarczego, samorządowego, polityki. Spotykają się tu ludzie o różnych barwach politycznych. Wszystkim przyświeca jedno hasło sukcesu naszej ojczyzny Polski – Niepodległa – Nowe wyzwania To ogromne wyzwanie logistyczne. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia organów władzy, samorządu.
Wśród nowych wyzwań dla Niepodległej zostały wskazane m.in. innowacyjność, cyberbezpieczeństwo, gospodarka odpadami i smog.
Minister Jerzy Kwieciński stwierdził, że najważniejszy jest cel strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju #SOR to przestawienie polskiej gospodarki na tor innowacyjności.
Minister środowiska Henryk Kowalczyk podkreślił, że poprawa jakości powietrza jest jednym z najważniejszych wyzwań. Wychodzi mu naprzeciw program Czyste Powietrze.
Program ten okazał się tez jednym z głównych podczas:
FORUM SAMORZĄDOWCÓW zorganizowanego przez Konwent Wójtów Kujawsko-Pomorskich Minister środowiska Henryk Kowalczyk dokładniej scharakteryzował program Czyste Powietrze:
– To program o ogromnej skali finansowej i ilościowej. Do problemu smogu przyczyniają się m.in. budynki jednorodzinne. W wielu miejscach są ogrzewane przez piece na paliwo stałe np. na węgiel. Czyste Powietrze to program kompleksowy – to nie tylko wymiana pieców, ale także termomodernizacja ścian czy wymiana okien. Chodzi przede wszystkim o energooszczędność i redukcję dwutlenku węgla.
Drugim wyzwaniem jest gospodarka odpadami.
– Produkcja odpadów rośnie lawinowo – przyznał minister. To niezwykle istotny problem dla samorządów. Pracujemy w tej chwili nad zmianą ustawy o utrzymaniu czystości gmin, która reguluje zbiórkę odpadów.
Jakie środki zaradcze proponuje resort środowiska? Jednym z pomysłów jest zniesienie regionalizacji.
Selektywna zbiórka odpadów będzie obowiązkowa od połowy 2020 r
Poruszono także kwestię niebezpiecznych odpadów, które były składowane przez nieuczciwe firmy, porzuconymi przez ich właścicieli? Koszt ich unieszkodliwienia w wielu przypadkach spadł na samorząd. Resort proponuje samorządom atrakcyjne pożyczki na usuwanie takich wysypisk.
Minister zachęcał także związki gmin do odtwarzania własnych przedsiębiorstw zajmujących się gospodarka odpadami – bez korzystania z firm zewnętrznych.
Poruszono także tematy
Rozpoczynających się już negocjacji kolejnego okresu budżetowego Unii Europejskiej podczas których należy wrócić do problemu mniejszych w Polsce niż w krajach „starej” Unii dopłat dla rolników
Wsparcia dla rolników ponoszących straty w związku z afrykańskim pomorem świń
Funkcjonowania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich