R

Rozpoczęła się realizacja jednej z najważniejszych inwestycji gminy Kosakowo. W Pogórzu wystartowała budowa Szkoły Podstawowej. Placówka ma być jednym z najnowocześniejszych obiektów oświatowych w regionie.

Rozpoczęcie prac budowlanych poprzedzone zostało podpisaniem umowy z wykonawcą robót. W Urzędzie Gminy oprócz włodarzy i przedstawicieli konsorcjum, które odpowiedzialne będzie za realizację zadania, spotkali się dyrektorzy lokalnych placówek oświatowych. Wszyscy przekonywali, że budowa nowego budynku Szkoły Podstawowej w Pogórzu jest koniecznością.

– O rozbudowie obiektu, który w ubiegłym roku skończył sześćdziesiąt lat, mówiło się już od dawna – zapewnia Rafał Juszczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Pogórzu. – Koncepcji i rozwiązań było tyle, że obecnie trudno jest to zliczyć. O budowie zupełnie nowego budynku zdecydował intensywny rozwój Pogórza, który wiąże się z dużym wzrostem liczby mieszkańców. Liczymy na to, że realizacja inwestycji przyczyni się nie tylko do poprawy warunków nauki oraz pracy, ale i zwiększenia oferty edukacyjnej.

Koszt budowy Szkoły Podstawowej w Pogórzu opiewa na blisko 19,5 mln zł. Powyższe środki w całości mają pochodzić z budżetu gminy Kosakowo. Zgodnie z podpisaną umową obiekt w stanie surowym powinien być gotowy pod koniec tego roku. Pierwszy dzwonek w nowym budynku ma rozbrzmieć we wrześniu 2020 roku.

– Marzenie związane z budową Szkoły Podstawowej w Pogórzu już niebawem zostanie zrealizowane – zapewnia Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo. – W ramach zadania powstanie nowoczesny budynek, w którym znajdowało się będzie dwadzieścia sal lekcyjnych wraz z zapleczem sanitarno-gospodarczym. Nowo wybudowany obiekt będzie bardzo funkcjonalny i przestronny, co powinno poprawić komfort nauki. Dla nas to priorytet, aby zapewnić uczniom odpowiednie warunki do rozwoju oraz poszerzania wiedzy i umiejętności.

W dalszej kolejności wyburzony zostanie budynek obecnej Szkoły Podstawowej, gdzie w przyszłości utworzone zostanie nowoczesne przedszkole. W ramach zadania, które podzielone zostało na dwa etapy, wybudowane ma zostać również przejście podziemne, łączące budynek przedszkola ze szkołą. Dodatkowo projekt rozbudowy placówki zakłada powstanie boiska ze sztuczną nawierzchnią.

Anna Walk