W

Wokół technologii, jaką jest fotowoltaika, narosło wiele mitów, powtarzanych przez osoby, które nie posiadają wiedzy w tym temacie. Dlatego wspólnie ze specjalistami z firmy Starbud postanowiliśmy rozprawić się z tymi mitami.

Chyba największy i najczęściej powtarzamy mit na temat fotowoltaiki to pytanie: co jaki czas trzeba wymieniać akumulatory?

Nigdy! Zakładamy instalacje on-grid w których nie ma żadnych akumulatorów. Energia wyprodukowana z naszej instalacji wykorzystywana jest bezpośrednio na bieżące potrzeby a nadmiar odprowadzany do Zakładu Energetycznego (z którego później ją odbieramy). Akumulatory stosuje się wyłącznie tam, gdzie nie ma możliwości przyłączenia z Zakładem Energetycznym (np. domek letniskowy oddalony kilkaset metrów od najbliższej sieci) i nazywa się ją off-grid.

Wiele osób jest przekonanych, że fotowoltaika jest za droga i nigdy się nie zwróci. To też mit?

Oczywiście. Czas zwrotu kosztów instalacji to od 5 do maksymalnie 10 lat przy dzisiejszych cenach prądu. Przy założeniu, że w niedalekiej przyszłości cena prądu poszybuje w górę, a zakładana żywotność instalacji to minimum 30 lat można uznać to za idealną lokatę kapitału. Biorąc kredyt ze specjalnie przygotowanych pod fotowoltaike ofert bankowych nieznacznie ten czas się wydłuża, natomiast nie musimy inwestować własnych środków.

Dość popularne jest przekonanie, że panele działają tylko wtedy, gdy świeci słońce. Czy to prawda?

Nie. Panele fotowoltaiczne w odróżnieniu od kolektorów słonecznych nie potrzebują słońca aby działać. Nawet kiedy słońce jest schowane za grubą warstwą chmur. Kiedy mocno świeci, produkcja prądu odbywa się nawet przy ośnieżonych panelach. Nie ma też wpływu niska temperatura. Działa ona nawet odwrotnie. Kiedy panel mocno się nagrzewa, traci swoją sprawność. Na większości instalacjach obserwuję, że największa produkcja energii występuje w kolejności w miesiącah: maj, czerwiec, lipiec, kwiecień i sierpień (co jest związane z wysoką temperaturą).

A co ze stwierdzeniem „można dostać raka od promieniowania”?

Instalacja fotowoltaiczna nie wytwarza większego prądu, niż ten zużywany w naszych gniazdkach i wykorzystywany do oświetlenia. Nie ma więc szkodliwego pola elektromagnetycznego. Ponadto nie wywołuje hałasu jak przy wiatrakach i nie emituje zanieczyszczeń. Nie ingeruje w środowisko jak np. elektrownie wodne. Jest więc najbardziej ekologicznym i zupełnie nieszkodliwym źródłem prądu nawet w porównaniu z innymi Odnawialnymi Źródłami Energii – OZE.

Często można usłyszeć, że w Polsce jest za mało słońca…

Kto przejechał w ciągu ostatnich lat przez Niemcy o podobnym nasłonecznieniu widział na każdym kroku jakąś instalację, czy to na dachu, czy na gruncie. Ale nie tylko Niemcy – Wielka Brytania i kraje skandynawskie także inwestują w taką technologię.

Kolejny mit: elektrownia fotowoltaiczna przyciąga pioruny.

Po pierwsze instalacja fotowoltaiczna nie ma żadnego wpływu na przyciąganie piorunów, tak jak nie ma wpływu np. gniazdko wyprowadzone na zewnątrz domu i zewnętrzne oświetlenie. Po drugie każdy budynek powinien być wyposażony w instalację odgromową, ale mimo tego firma wykonująca instalacją montuje też swoją, niezależną od domowej. Budynek zostaje zatem dodatkowo zabezpieczony i jest jeszcze bezpieczniejszy.

Starbud
ul. Gdańska 34 c
Starogard Gdański
Tel. 660-414-486,
516-574-271, 513-843-198