W

Wyspa Ostrów zmienia się w ogromny plac budowy. Wszystko za sprawą inwestycji Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej będącej właścicielem terenu. Budowa nowoczesnej konstrukcji służącej kreowaniu i wodowaniu statków ruszyła na dniach.

Konstrukcja dedykowana produkcji stoczniowej opartej o budowę jednostek dużych i wielkogabarytowych będzie jedyną w swoim rodzaju. Generalnym wykonawcą projektu została firma POLEKO z Gdańska, która odpowiedzialna będzie także za budowę obiektu. Jakie parametry towarzyszą projektowi? Konstrukcja składać się będzie z płyty o powierzchni 10 tysięcy metrów kwadratowych oraz nośności na poziomie 20 ton na metr kwadratowy. Ów wariant projektu pozwala zatem na budowę jednostek do 180 metrów długości. Ważnym walorem inwestycji jest również jej lokacja. Konstrukcja zostanie usytuowana przy hali nr 33 mieszczącej się tuż przy Nabrzeżu Trawelowym, co umożliwia błyskawiczny proces wodowania. Obecnie prowadzone prace rewitalizacyjne obejmują obszar oscylujący w granicach 5ha powierzchni wyspy. W dłuższej perspektywie celem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest pozyskanie inwestorów na tereny przyległe. Wśród zalet związanych z położeniem oraz infrastrukturą warto wyróżnić bezpośrednie sąsiedztwo nabrzeży – Kaszubskiego i Trawlerowego, a także bliską lokację Stoczni Gdańsk. Atrakcyjna infrastruktura uwarunkowana jest dobrze skomunikowanym obszarem przemysłowym z dostępem do bocznic kolejowych oraz kolejowej przeprawy promowej.

Koszt inwestycji szacowany jest na 16.5mln złotych, a czas realizacji opiewa w 15 tygodni. Oddanie jej do użytku w lipcu ma duże znaczenie dla PSSE ze względu na fakt, iż w tym samym czasie Stocznia Gdańsk uruchomi produkcję stoczniową oraz produkcję wież wiatrowych w wariancie onshore i offshore. W związku z tego typu działalnością wspomniana już Stocznia Gdańska przenosi część inwestycji na front Wyspy Ostrów. Pokłosiem planów stało się podpisanie porozumienia na mocy którego PSSE wydzierżawi fragment wyspy grupie Baltic Operator z możliwością potencjalnego nabycia tychże terenów w przyszłości.

– Od czasu ogłoszenia projektu Stocznia Gdańsk 4.0 Nowy początek konsekwentnie realizujemy zaplanowane prace, dzięki którym przywracamy ten teren dla produkcji stoczniowej. W porozumieniu z Agencją Rozwoju Przemysłu realizujemy projekt aktywizacji obszarów postoczniowych oraz znajdującej się na nich infrastruktury. Krok po kroku zbliżamy się do celu – stworzenia sprzyjających warunków dla rentownej produkcji w oparciu o nowe technologie i wykwalifikowane kadry – mówi Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.