R

Rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Autorem zwycięskiej pracy jest warszawskie biuro architektoniczne WXCA.

Zmodernizowany budynek teatru ma wpisać się w modernistyczny charakter zabudowy Gdyni. Największą i najbardziej rzucającą się w oczy zmianą będzie nowa elewacja i uproszczona bryła budynku.

– Modernistyczna architektura miasta oraz pierwotna forma budynku sugerują zastosowanie prostych środków wyrazu w kształtowaniu elewacji – mówią architekci z biura WXCA.

Sam budynek będzie wyższy, dzięki wyniesieniu nieużytkowanego do tej pory poddasza i przebudowie dachu. Wejście główne, prowadzące bezpośrednio do foyer, zostanie przesunięte w stronę siedziby Urzędu Miasta.
Koszt opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej przez biuro architektoniczne wyniesie nie więcej niż 980 tys. zł brutto, natomiast maksymalny koszt realizacji przebudowy teatru to 14.3 mln zł brutto. Szacowany termin rozpoczęcia inwestycji to 2021 roku.