P

Profesjonalny plan architektoniczny skupia się nie tylko na szkielecie obiektu, ale także na jego stronie zewnętrznej. Powinna być ona trwała, funkcjonalna i estetyczna. Kluczowym elementem zewnętrznej strony każdej współczesnej bryły architektonicznej pozostaje elewacja.

Elewacja to zewnętrzna powierzchnia ściany budynku zawierająca wszelkie znajdujące się na niej elementy, innymi słowy – lico obiektu. Biorąc pod uwagę położenie elewacji, możemy wyróżnić dwa jej główne warianty:

  • elewacja zgodna z położeniem (frontowa, boczna, tylna)
  • elewacja zgodna z kierunkiem (północna, południowa)

 

W definiowaniu roli elewacji duże znaczenie ma rodzaj jej wykończenia. Współcześnie najczęściej stosowane są elewacje z kamienia naturalnego, cegły, drewna, szkła, tynku, płyt klinkierowych oraz tworzywa sztucznego. Poza elewacją istotę wykończenia bryły stanowią ściany zewnętrzne wypełnione pustakami (najczęściej wapienno-piaskowymi) oraz docieplenie – bardzo często jest to styropian, bądź wełna mineralna. Zajmując się wykończeniem bryły nie sposób nie wspomnieć o odpowiednim uszczelnieniu okien oraz drzwi, które poza trwałością charakteryzują się także określonym rodzajem estetyki.

I na estetyce lica obiektu warto się pochylić. Współcześni architekci przywiązują wagę do stylu i charakteru obiektu. Wyznacznikiem pozostaje paleta barw oraz sztuka kreowania kontrastów. Architekturę zewnętrzną z perspektywy estetyki możemy zatem dzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich zakłada uwypuklenie detali takich jak wykusze, lukarny i ryzality. Tu istotnym aspektem pozostaje warstwa dekoracyjna zarówno w ujęciu klasycznym, jak i modernistycznym. A skoro o modernizmie – aktualne trendy zakładają ograniczony przesyt szczegółów. Drugi z prądów architektonicznych cechuje się minimalizmem i zredukowaną rolą warstwy dekoracyjnej. Kluczowym wątkiem pozostaje kolorystyka – budynek pozbawiony detalu najprościej i najskuteczniej podrasować odpowiednią barwą.

Coraz większe znaczenie w projekcie zyskuje także powłoka zewnętrzna stanowiąca swoiste umocnienie wspomnianej elewacji. Preparaty utrwalające oraz farby do ścian zewnętrznych wpływają bezpośrednio na styl architektoniczny względem którego projektowany jest dany budynek. Wybór farby elewacyjnej nie musi być skomplikowany o ile weźmiemy pod uwagę parametry techniczne elewacji oraz kolor dachu. Podstawowy kontrast kolorystyczny opiewa właśnie w zestawienie odcieni dachu i ścian zewnętrznych. We współczesnym modelu estetycznym jedna z tych barw powinna być bardziej rygorystyczna względem drugiej.