R

Rozmowa z Tomaszem Balcerowskim – członkiem rady programowej forum, prezesem zarządu grupy Ekoinbud.

Czy w drewnie jest potencjał z punktu widzenia budownictwa? Przyzwyczailiśmy się myśleć, że jest ono dobre na leśniczówki, wiejskie chatki, a poważne budownictwo to wielka płyta, stal, szkło i beton, a wy przekonujecie, że jest zupełnie inaczej.

Bo jest. W Norwegii wybudowano kilkunastopiętrowy wieżowiec z tego surowca, a tam są dużo trudniejsze warunki klimatyczne niż u nas. W Europie budownictwo z drewna przeżywa renesans. Dostrzegli już nasi samorządowcy, o czym świadczą ich wystąpienia podczas KOMUNALWOOD.

Na przykład?

Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju powiedział, że za kadencji prezydenta Pawła Adamowicza, postawiono na rozwiązanie przyjazne przyrodzie. Wymagało to nie lada odwagi, bo inne gminy z zasady unikały budownictwa drewnianego. Przed dwoma laty zbudowano na Jasieniu pierwsze ekologiczne przedszkole, a w Brętowie budynki mieszkalne. Ryzyko się opłaciło. Koszty eksploatacji są ponad dwukrotnie niższe,w szczególności ogrzewanie. Chcemy te projekty kontynuować.

A inne samorządy?

Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska przeforsowała drewniane przedszkole. Nie żałuje tej decyzji. Największe opory mieli jej pracownicy z wydziału inwestycji. Cały czas w ich myśleniu pokutowała wielka płyta, natomiast entuzjastami takiej inwestycji byli rodzice. I okazało się, że mieli rację. Przedszkole jest sukcesem, już brakuje w nim miejsc.

To duże miasta, tam nowości docierają szybciej. Czy ta idea przebiła się też na szczeblu mniejszych, lokalnych samorządów?

Zbigniew Fularczyk, wicewójt Gminy Sierakowice przypomniał, że dwa lata temu w Sierakowicach nowe przedszkole było pilną koniecznością. Szansą wyjścia z podbramkowej sytuacji okazała się prefabrykowana technologia modułowa na bazie szkieletu drewnianego, ponieważ tradycyjne sposoby nie wchodziły w grę. Ceny materiałów poszybowały w górę, a żadna z firm budujących w cegle i betonie nie uporałaby się z zadaniem w kilka miesięcy. I udało się. Drewniany budynek dla maluchów stanął we wrześniu ub. roku, w kilka miesięcy od podpisania kontraktu z wykonawcą. Konstrukcja była gotowa już w pięć tygodni, resztę czasu pochłonęły prace wykończeniowe. Przy okazji władze gminy i mieszkańcy przekonali się także do odnawialnych źródeł energii. Firma wyposażyła przedszkole w panele fotowoltaiczne, siłownie wiatrowe i pompy ciepła dzięki czemu obiekt ma duże nadwyżki energii.

Czy tej technologii sprzyja polityka rządu w dziedzinie mieszkalnictwa?

Wprawdzie wbrew zapowiedziom, do Gdańska nie przyjechał minister środowiska Henryk Kowalczyk, ale przysłał nagranie, w którym zapewniał, że idea budynków z drewnianych prefabrykatów jest mu bliska, a w jej promocji ma pomóc nowo powołana państwowa spółka Polskie Domy Drewniane. Dołoży ona niejedną cegiełkę do programu Mieszkanie Plus. Liczy na ścisłą współpracę z samorządami, które mogą udostępnić grunty.

Pojawiają się też opinie, że chcecie zdewastować polskie lasy…

To kolejny mit, który starał się obalić w swym wystąpieniu dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku – Bartłomiej Obajtek. Przytoczył dane statystyczne z których wynika, że przybywa w Polsce zarówno powierzchni lasów-w ciągu ostatnich 60 lat o 30 %, jak zasobów drewna -są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześć., w tym w Lasach Państwowych blisko 1,9 mld, co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Rzecz polega na tym, aby prowadzić proekologiczną i prospołeczną gospodarkę leśną. Co roku sadzimy ok. 500 mln drzew na 58 tys. ha. Pamiętamy, że zasoby leśne są odnawialne, a las, prócz nie do przecenienia wartości ekologicznych i zdrowotnych, jest też ważną dziedziną gospodarki- prywatny sektor usług leśnych zatrudnia ponad 40 tys. osób, obróbka surowca zapewnia ok. 375 tysiącom ludzi pracę w tysiącach firm przemysłu drzewnego, meblarskiego, papierniczego i innych. Dzięki rosnącym zasobom, Lasy Państwowe zwiększają podaż surowca bez szkody dla trwałości lasów.

Czy budownictwo drewniane to domena budownictwa jednorodzinnego, niewielkich obiektów jak żłobki czy przedszkola, ewentualnie szkoły, czy też może tworzyć obiekty wielkogabarytowe, przyczynić się do rozwiązania problemów mieszkaniowych w Polsce?

Jak już wspomniałem, w Europie, a także na świecie, buduje się w tej technologii nawet wieżowce, obiekty biurowe i wielkopowierzchniowe budynki mieszkalne. My też mamy pozytywne doświadczenia. Pierwszego dnia Forum zorganizowaliśmy wizytę studyjną, podczas której uczestnicy Forum mogli obejrzeć szkołę, gdzie konstrukcja drewniania wykonana została przez moją firmę EKOINBUD. Szkoła mieści się przy ul. Jabłoniowej w Gdańsku, ma powierzchnię 13 tys. m2 i jest największym obiektem drewnianym w tej części Europy.

Zatem, można podsumować, że widzi Pan przed tą nowoczesną technologią przyszłość?

Nie jest ona aż taką nowością, bo z drewna budowano domy od zarania dziejów i każdy instynktownie wie, że w takim budynku mieszka się przyjemnie i przytulnie, bo to przyjazny człowiekowi surowiec, emitujący dobrą energię, pachnący lasem. Zarzucono go ze względu na nieumiejętność poradzenia sobie z negatywami takimi jak podatność na wpływy atmosferyczne, łatwopalność, ale współczesne technologie już sobie z tym świetnie poradziły, zachowując unikalne walory drewna.