Partnerzy

Wyszukiwarka

Biznes
„Kobiety Wolności” zostały odsłonięte

Kobietom zmieniającym bieg historii naszego kraju zawdzięczamy wiele. Ich siła, upór i wiara w wolność poskutkowała uhonorowaniem w postaci wyjątkowego muralu, który został dziś odsłonięty przy stacji PKM Gdańsk Strzyża. Dzieło o nazwie „Kobiety Wolności” jest szczególnym symbolem zaangażowania kobiet w opozycyjną działalność czasów PRL. Na powierzchni 400 metrów kwadratowych zostało przedstawionych łącznie kilkadziesiąt kobiet […]

Redakcja
2019-07-05
2 minuty czytania

Kobietom zmieniającym bieg historii naszego kraju zawdzięczamy wiele. Ich siła, upór i wiara w wolność poskutkowała uhonorowaniem w postaci wyjątkowego muralu, który został dziś odsłonięty przy stacji PKM Gdańsk Strzyża. Dzieło o nazwie „Kobiety Wolności” jest szczególnym symbolem zaangażowania kobiet w opozycyjną działalność czasów PRL.

Na powierzchni 400 metrów kwadratowych zostało przedstawionych łącznie kilkadziesiąt kobiet z całej Polski. Pośród prezentowanych postaci znajdują się m.in. Anna Walentynowicz, Joanna Duda Gwiazda, Alina Pieńkowska, czy Henryka Krzywonos. Bohaterki zostały namalowane na filarach wiaduktu PKM stacji Gdańsk Strzyża. Lokacja cechuje się swoistą symboliką, bowiem postaci na niej przedstawione również stanowią formę filarów solidarnościowych ruchów, które doprowadziły do ostatecznego upadku komunizmu. Metaforycznym zwieńczeniem muralu, a także istotną alegorią idei jest ściana znajdująca się na tle przyczółku za muralami. To na niej znalazła się sylwetka solidarnościowej poetki – Jadwigi Piątkowskiej z którego tła ulatują frazy wiersza „Ewie – mojej 12-letniej córeczce”. Po obu stronach powierzchni widoczne są charakterystyczne dźwigi stoczniowe z uwypuklonym solidarycą tytułem projektu – „Kobiety Wolności”.

Pomysłodawcy przedsięwzięcia to Pomorska Kolej Metropolitarna oraz Samorząd Województwa Pomorskiego. Projekt oraz wykonanie stanowi pokłosie prac artystek z grupy „ReedSheels”, które do swych dokonań mogą zaliczyć słynny mural Kory w stolicy, czy mural Wandy Rutkiewicz we Wrocławiu.

Mieczysław Struk,
Marszałek Województwa Pomorskiego

– Pokazujemy bohaterki naszego muralu na filarach wiaduktu PKM, aby w ten sposób symbolicznie podkreślić, że te kobiety były filarami solidarnościowego ruchu, który doprowadził do upadku komunizmu w Polsce. tym roku obchodzimy 30-tą rocznicę wolnej Polski, a rola kobiet – często marginalizowana na kartach historii – była w tamtych dniach szczególnie ważna. Mural jest symbolicznym hołdem dla wszystkich kobiet, które w tamtych czasach walczyły o wolną Polskę. Przypomina ważną społecznie ale wciąż, niestety, niedocenianą rolę kobiet w historycznych wydarzeniach jakie zaczęły się na Pomorzu w Sierpniu’80, a potem rozlały się na cały kraj.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl