Partnerzy

Wyszukiwarka

Samorząd
Jesteśmy otwarci na współpracę

Z Janem Kotarbą, wójtem gminy Rytro, o najważniejszych zadaniach, które przyczyniły się do rozwoju gminy, pozyskiwaniu przez samorząd środków z funduszy zewnętrznych i wyzwaniach, które jeszcze stoją przed władzami gminy, rozmawia Rafał Korbut. Które z zrealizowanych zadań uważa Pan za największy sukces? – Startując w wyborach trzy lata temu przedstawiłem bardzo ambitny plan, którego realizacja wciąż się toczy i nabiera coraz bardziej […]

Redakcja
2021-03-31
5 minut czytania

Z Janem Kotarbą, wójtem gminy Rytro, o najważniejszych zadaniach, które przyczyniły się do rozwoju gminy, pozyskiwaniu przez samorząd środków z funduszy zewnętrznych i wyzwaniach, które jeszcze stoją przed władzami gminy, rozmawia Rafał Korbut.

Które z zrealizowanych zadań uważa Pan za największy sukces?

– Startując w wyborach trzy lata temu przedstawiłem bardzo ambitny plan, którego realizacja wciąż się toczy i nabiera coraz bardziej wyraźnych kształtów. Początki nie były łatwe, ponieważ zastana sytuacja finansowa gminy była bardzo poważna. Wyprowadzenie jej na prostą było więc sporym wyzwaniem. Jeszcze większym wyzwaniem było szukanie szans na dalszy rozwój Rytra przy mocno ograniczonym budżecie. Ostatecznie jednak idziemy coraz bardziej naprzód i w tym kontekście myślę, że dotychczas największym sukcesem jest wyrwanie gminy z inwestycyjnej i rozwojowej zapaści.

Jakie inwestycje w ostatnich miesiącach (a może i latach) były najważniejsze dla rozwoju gminy i dla mieszkańców?

– Niezwykle pozytywnie odebrana przez mieszkańców została informacja o gazyfikacji, która już się rozpoczęła i przysłuży się nie tylko szeroko rozumianej wygodzie, ale i ekologii. Gmina Rytro może wreszcie poszczycić się również obecnością na mapie EuroVelo, czyli trasy rowerowej która łączy kraje Unii Europejskiej. Ponadto udało nam się pozyskać środki na remonty i budowę wielu dróg, które od lat na to czekały. Co jednak najważniejsze, niemal lada chwila ruszamy z budową budynku nowego i w pełni przystosowanego do obecnych standardów przedszkola. Inwestycja ta przyniesie jednak kolejne korzyści, ponieważ pozwoli przenieść obecne przedszkole z budynku szkoły podstawowej, a w jego miejsce stworzyć przestrzeń dla klas 6-8, które obecnie pobierające naukę w budynku dawnego gimnazjum. Tym samym budynek gimnazjum przystosowany zostanie na potrzeby Urzędu Gminy i podległych mu jednostek, które mieszą się w lokalach nadających się już tylko do rozbiórki.

W cenie więc jednej nowej inwestycji rozwiążemy problemy lokalowe trzech instytucji.
Jeśli mówimy o inwestycjach, to należy też wspomnieć o środkach zewnętrznych. Czy gmina Rytro chętnie sięga po takie środki, ile pieniędzy i na jakie dziedziny (inwestycje drogowe, ochrona środowiska, ochrona zdrowia, itp.) udało się pozyskać?

– Jesteśmy bardzo małą gminą o skromnym budżecie, stąd aktywnie poszukujemy środków zewnętrznych. Można by powiedzieć, że pieniędzy szukamy zdecydowanie częściej poza gminą niż w kieszeniach mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców. Tym ostatnim w związku z pandemią staramy się iść na rękę najbardziej jak tylko możemy. Zdecydowana większość inwestycji w ostatnich trzech latach zrealizowana została dzięki pieniądzom z różnorakich programów oraz dotacji. Najbardziej dobitnym tego przykładem jest wspomniana już budowa nowego przedszkola, na którą pozyskaliśmy do tej pory ponad 4 miliony z kwoty około 5 milionów złotych.

Aby osiągnąć sukces, konieczna jest współpraca. Jak układa się współpraca z innymi samorządami, środowiskiem biznesowym, różnymi instytucjami?

– Jesteśmy otwarci nie tylko na każdą ofertę współpracy dla dobra naszej gminy oraz regionu, ale już kilka takich przedsięwzięć mamy zarówno za sobą, jak i w najbliższych planach. Najświeższym przykładem jest porozumienie zawarte z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, wskutek którego w Rytrze powstanie Popradzkie Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska. Ta warta 5 milionów złotych inwestycja z pewnością przyczyni się do promocji naszej gminy. Podobnie jak zbliżający Festiwal Biegowy, którego jesteśmy jednym z gospodarzy oraz partnerów. Imprezy biegowe mają w Rytrze całkiem bogatą już historię i zawsze mogą liczyć na wsparcie ze strony gminy. Gdyby nie pandemia, za nami byłaby już druga edycja Jarmarku Średniowiecznego, który wespół z ryterskimi stowarzyszeniami oraz firmami zorganizowaliśmy na ryterskim zamku po raz pierwszy w 2019 roku przyciągając tym samym do Rytra tłumy gości.

Jedną z gmin partnerskich jest gmina Puck. Na czym polega ta współpraca i jakie projekty dzięki temu partnerstwu realizowano?

– Współpraca z Puckiem opierała się na wykorzystaniu walorów turystycznych obu partnerskich gmin. Korzystały z tego głównie dzieci, które miały możliwość spędzenia wakacji, czy to nad morzem, czy też w górach. Okres pandemii mocno skomplikował to rozwiązanie. Jednakże nie załamujemy rąk i będziemy dalej chętnie rozwijać współpracę z Puckiem, również na nowych płaszczyznach.

Jakie są plany rozwojowe gminy na najbliższą i tę nieco dalszą przyszłość?

– Spora część mieszkańców górskich przysiółków wciąż czeka na doprowadzenie wodociągu. Obecnie jesteśmy na etapie jego planowania i jest to jedna z priorytetowych inwestycji. Kolejną jest budowa nowego Ośrodka Zdrowia w celu nie tylko zagwarantowania mieszkańcom opieki medycznej, ale i zrobienia tego w pełni nowoczesnym wydaniu. Chcemy również bardziej zadbać o przestrzeń do spędzania czasu wolnego przez mieszkańców oraz turystów, między innymi poprzez wykorzystanie walorów płynącej przez Rytro rzeki Poprad. Tak jak w przypadku dotychczasowych inwestycji, tak i tutaj również będziemy poszukiwać zarówno optymalnych rozwiązań oraz różnorakich możliwości dofinansowań. Cały czas idziemy więc do przodu i to jest właśnie naszym podstawowym planem na przyszłość.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl