S

Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza na „XXVIII Noc Bardów” w tym roku wcześniej tj. 21 sierpnia 2021 roku. Wydarzenie rozpocznie się w kinie „Sokół” o godzinie 19:00.

Pomysłodawcą tej imprezy był Ryszard Rebelka – bard, poeta, kabareciarz, malarz. Starogardzka „Noc Bardów” skupia artystów piosenki poetyckiej jak i wierną jej publiczność. Bilety w cenie 30 zł do nabycia w recepcji SCK – ilość ograniczona.

W pierwszej części koncertu wystąpią zaproszeni artyści przeglądu na interpretację piosenki poetyckiej.

W drugiej części odbędzie się spektakl muzyczny pn. „Zanim Będziesz u Brzegu” w reżyserii Jerzego Satanowskiego, podczas którego wystąpią Hanna Banaszak (śpiew)
i Mirosław Czyżykiewicz (śpiew, recytacje, gitara) wraz z zespołem. Nastrojowy koncert będzie wypełniony po brzegi pięknem polskich tekstów i opowieści o przemijaniu.

Jerzy Satanowski o spektaklu: Zanim Będziesz U Brzegu” zrobiłem wraz z grupą przyjaciół w Teatrze „Atelier” w Sopocie. Zebrałem w tym przedstawieniu wiersze i piosenki, które najogólniej mówiąc dotyczą przemijania. Punktem wyjścia są „Treny” Jana Kochanowskiego, ale z tych żałobnych liryków usiłowałem wydobyć nie tyle znany wszystkim motyw bólu ojca po stracie ukochanej córki, ile pewien trop mentalny; że artysta może siłą swej sztuki odwrócić nieszczęście.

Izabela Cywińska: Wyjątkowe połączenie muzyki i sensu. Nie spodziewałam się, że śpiew może być w teatrze nośnikiem tak skomplikowanych treści.

Marian Opania: Od lat żyję muzyką Jerzego Satanowskiego i jestem w niej coraz bardziej rozkochany. Jej mroczne piękno trąca najgłębsze struny mojej duszy. Nie omieszkałem zobaczyć jego najnowszego spektaklu z Hanną Banaszak i Mirosławem Czyżykiewiczem i nie zawiodłem się. Satanowski dobrał idealnych wykonawców, tak różnych temperamentem a tak harmonijnie współbrzmiących. Śpiewają o miłości, śmierci, przemijaniu; pastelowo liryczna Banaszak i wulkaniczno rozedrgany Czyżykiewicz. Szlachetnie im zazdroszczę.

Anna Maria Jopek: To dzieło głęboko przejmujące i boleśnie ostateczne, ale jednocześnie piękne i kojące. Najbardziej kobiecy głos Hanny Banaszak w kontrze do chropawej frazy Mirosława Czyżykiewicza, nasycają te historie prawdziwym męskim i żeńskim pierwiastkiem.

Noc Bardów

Magda Umer: Słowa, muzyka, wykonanie – wszystko piękne. W takiej właśnie kolejności; treść na pierwszym miejscu.

Joanna Szczepkowska: Ten koncert to sama poezja – w słowach, w muzyce, w głosach i osobach, a Hanna Banaszak ma talent, głos, urodę, urok i klasę. Można jej życzyć tylko wybitnej publiczności.

Organizatorem  „XXVIII Nocy Bardów” jest Starogardzkie Centrum Kultury