N

Na co mogą liczyć mieszkańcy Gminy, jak rozwija się sport i czemu tutaj tyle turystów? Na takie pytania między innymi odpowiadał Wójt Lubichowa.

Za panem prawie 3 lata urzędowania na stanowisku Wójta Gminy Lubichowo. Proszę opowiedzieć o swoich przemyśleniach.

Od początku mojej kadencji staram się poznać potrzeby tej Gminy i ich mieszkańców. Część rozpoczętych inwestycji kontynuuję bo są bardzo potrzebne i ważne dla rozwoju naszej gminy, ale jest też wiele nowych wynikających z aktualnych potrzeb mieszkańców. Dla dobra naszej społeczności staram się z każdym rozmawiać i współpracować. Myślę że mieszkańcy zauważają zmiany, to się czuje. Moim celem jest, aby zrobić coś dobrego dla mieszkańców, a jak będzie to ocenione – przyszłość pokaże. Na pewno zrobię wszystko, aby żyło się jak najlepiej mieszkańcom naszej gminy.

Co udało się zrealizować w tutejszej gminie przez ostatnie 3 lata?

Jednym z najważniejszych dla mnie zadań była i jest poprawa infrastruktury drogowej. Nasza gmina jest rozległa, mamy ponad 300 km dróg i o różnej nawierzchni. To jest coś, czego najbardziej mieszkańcy oczekują. Tych potrzeb w budowie dróg jest ogrom. Z takich większych inwestycji mogę wymienić przebudowę dróg na odcinku Lubichowo-Wda oraz Młynki –Osowo Leśne. Myślę, że jeszcze długie lata miną, zanim będziemy mogli zapewnić tę infrastrukturę drogową w miejscach, gdzie jest to konieczne. Udało nam się załatwić te podstawowe potrzeby, ale wciąż jest to mało i nad tym pracujemy.

Podobnie z chodnikami – muszą być bezpieczne, z dojściem do ważnych obiektów typu kościół, przychodnia zdrowia, szkoła podstawowa czy przedszkole. Obecnie realizujemy wspólnie z Powiatem długo wyczekiwaną budowę chodnika Lubichowo – Mościska. Powstały również nowe obiekty, między innymi utworzyliśmy nowy klubik dziecięcy dla najmłodszych w wieku od jednego roku do lat trzech, na ukończeniu jest kapitalny remont Gminnego Ośrodka Zdrowia w Lubichowie, wykonany został także remont Urzędu Gminy i Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie oraz zainstalowane zostały instalacje fotowoltaiczne na budynkach Szkoły i Przedszkola w Lubichowie, Oczyszczalni Ścieków oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie.

Kończymy też wymianę wodomierzy z odczytem radiowym dla wszystkich gospodarstw domowych. Ukończono kolejny etap budowy kanalizacji w Ocyplu. Łączna wartość tej inwestycji przekroczyła już 5 milionów, a jesienią rozpoczniemy kolejny już trzeci etap budowy.

Gmina Lubichowo otrzymała także dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dzięki temu zakupiliśmy autobus dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, który zostanie w pełni wykorzystany podczas dowozów dzieci na zajęcia do Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Starogardzie Gdańskim oraz podczas wyjazdów integracyjnych.

Modernizacja oświetlenia ulicznego, polegająca na wymianie ponad 500 opraw na typu LED na terenie Gminy Lubichowo oraz rozbudowa gminnego oświetlenia.

Na jakie zmiany mieszkańcy mogą liczyć w najbliższym czasie?

Poza wspomnianymi remontami dróg i budową chodników istotnym zadaniem jest rozbudowa gminnej sieci wodociągowej, gdyż nadal na terenie naszej gminy są miejscowości, które nie mają tej możliwości.

Następną, tym razem długoterminową inwestycją, będzie modernizacja istniejących stacji uzdatniania wody w Gminie Lubichowo. Budowa promenady wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Ocyplu. Modernizacja i doposażenie w specjalistyczny sprzęt operacyjny Gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych.

Mocno stawiacie w ostatnim czasie także na sport.

Zdecydowanie! Trochę pandemia pokrzyżowała nam plany. W naszej Gminie odbywało się we wcześniejszych latach kilka fajnych imprez sportowych jak np. Leśne Wandry w Ocyplu czy zawody zapaśnicze.

W gminie mamy 4 boiska sportowe z czego boisko w Lubichowie jest pięknym obiektem, na którym odbył się między innymi w czerwcu 4-dniowy Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej w którym uczestniczyło 700 zawodników. Natomiast we wrześniu odbył się bieg w ramach I edycji Pomorskiego Biegu Walki o Pamięć – Bieg Inki. W sierpniu rozpoczęła swoją działalność szkółka piłkarska w której trenują dzieci od najmłodszych lat. Mamy tutaj także bardzo dobrze rozwiniętą lekkoatletykę, zapasy, a także siatkówkę. Ciekawostką jest badminton – także rozwijająca się dyscyplina – nasze dziewczyny z Zelgoszczy zaczynają odnosić spore sukcesy.

Już w najbliższym czasie planujemy budowę obiektu sportowego w Ocyplu, na które otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 1763 653,00 zł

Dlaczego Gmina Lubichowo nazywana jest gminą turystyczną?

Ogólnie w całej gminie mamy aż 23 jeziora – raj dla wędkarzy. Główne miejscowości turystyczne to Ocypel, Szteklin, Mermet, Smolniki i Lubichowo, w których to jest bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa. Część naszej Gminy to obszar Borów Tucholskich. Z pewnością wielkim atutem jest przepływająca przez gminę rzeka Wda. Jest bardzo czysta, atrakcyjna, doskonała do spływów i bardzo bezpieczna. Spływy Wdą to wspaniała rekreacja. Bardzo dbamy także o czystość naszych jezior, stąd działania dążące do tego, aby skanalizować wszystkie okoliczne miejscowości. Liczymy także na rozwój turystyki rowerowej, pieszej – w tym zakresie mamy naprawdę spory potencjał. Poza tym mamy tu także naturalne leśne tereny-raj dla grzybiarzy. Są ludzie, którzy szukają takich miejsc. U nas jest ich naprawdę dużo. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie – dla ciała i ducha.

Z czego jest Pan najbardziej zadowolony?

Myślę, że z dobrej i owocnej współpracy z Radą Gminy, pracownikami Urzędu, sołtysami, mieszkańcami ale też z powiatem Starogardzkim, Marszałkiem Województwa Pomorskiego oraz Wojewodą Pomorskim. Staram się być otwarty i życzliwy dla wszystkich, zarówno mieszkańców jak i odwiedzających naszą gminę gości i wierzę, że to właśnie jest kluczem do sukcesu.

Cieszę się także z pozyskiwanych funduszy bez których ciężko byłoby zrealizować te największe inwestycje. Każdego roku składamy wiele wniosków o dofinansowania różnorakich działań na terenie Gminy Lubichowo. Dzięki przychylności Posłów, Senatorów i ludzi o dobrym sercu udaje się niektóre dofinansowania otrzymywać, a apetyt rośnie w miarę jedzenia, dlatego cały czas składamy kolejne wnioski z myślą o pozytywnym rozstrzygnięciu. Zdaję sobie sprawę, że mam jeszcze ogromnie dużo do zrobienia. Nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić Państwa do Lubichowa-Zielonej Gminy Kociewia.