Z

Zapach świeżo mielonej kawy, ciepłe croissanty, crêpes, muzyka i uśmiechnięci ludzie. Dawid Tarkowski, właściciel lokalu „Przystanek – Crêpes&Wine” w Pruszczu Gdańskim, dokonał niemożliwego. Gdy inne lokale gastronomiczne pozostawały zamknięte, on sięgnął po swoje marzenia.

Dawidzie, dlaczego stworzyłeś „Przystanek – Crêpes&Wine”? Znajdujemy w zabytkowym dworku, który przez wiele lat stał pusty. Bałam się, że nigdy go nie odnowią, a tu taka niespodzianka. Jak to się stało, że tutaj trafiliście?

Dworek był wystawiony na wynajem w ramach miejskiego przetargu na lokal gastronomiczny, który znajdzie się w jednej z części budynku. Nasz pomysł przypadł do gustu komisji. Wybrano moją koncepcję, według której ma to być miejsce spotkań, do którego ludzie będą chcieli wracać, gdzie będą „czuli się swobodnie”, co z resztą jest zgodne z naszym hasłem.

fot. Dawid Tarkowski

Jak sprawić, aby ludzie czuli się swobodnie?

Tworząc przestrzeń, która sprzyja i staje się często wybieranym miejscem przez mieszkańców Pruszcza Gdańskiego. Wychodzimy z inicjatywą, dokładamy starań, które poprawiają humor i wzbudzają uśmiech. Obsługa pamięta gości, chce doradzać – myślę, że sam bym chętnie wracał do takiego miejsca (śmiech). Poważnie mówiąc, udało się nam zbudować małą społeczność, która nie musi wyjeżdżać z Pruszcza, aby spędzić dobrze czas.

Czym przyciągnęliście pierwszych gości?

Dobrą kawą, której brakowało w Pruszczu. Nie było miejsca, gdzie chciałoby się spędzić czas dłużej niż tylko przy jednym piwie. Chciałem stworzyć coś innego, czego nie było wcześniej na mapie gastronomicznej miasta.

Nazwa „Przystanek” też pewnie nie jest przypadkowa?

Miejsce, jak łatwo się domyślić wzięło nazwę od przystanku, bo znajdujemy się obok głównego przystanku autobusowego w Pruszczu. Stwierdziliśmy, że to najlepszy argument, aby zatrzymać się i spędzić z nami wolny czas.

Pierwszy biznes, czy kolejna przedsiębiorcza realizacja?

Przez 15 lat pracowałem w gastronomii, spędzając prawie całe zawodowe życie na gdańskiej starówce. Zaczynałem od najniższych stanowisk, pracowałem za barem, jeździłem na różne eventy, współorganizowałem wesela, pokazy barmańskie – tak się wkręciłem i upewniłem, że to mój świat. Pewnie Cię zaskoczę, ale pomimo, że przeszedłem przez wszystkie szczeble kariery, tak naprawdę lockdown stworzył mi szansę.

Co się wydarzyło?

Lockdown spowodował, że restauracja, w której pracowałem została czasowo zamknięta. Zacząłem szukać alternatywy, a w konsekwencji uznałem, że czas na coś swojego. Do działania skłoniło mnie doświadczenie mojego brata, który w tym samym czasie otwierał w Gdańsku restaurację. Powiedziałem sobie tak: „Wykorzystam ten czas na remont i dostosowanie lokalu do otwarcia, a jak zdejmą obostrzenia to będę gotowy, żeby ruszyć z pełną parą”.

fot. Jędrzej Traczyk Rocker Media

Przedsiębiorczy optymista!

Chyba tak! Nie wiedziałem, czy się otworzymy, a wynająłem lokal, wziąłem wszystkie swoje oszczędności, nawet te z wesela (śmiech). Wszystko, co mieliśmy z żoną na starcie zainwestowaliśmy w Przystanek, odliczając czas do otwarcia.

Los sprzyjał, czy pojawiły się przeszkody?

Było kilka miesięcy rozpaczy, bo mógłbym już zacząć zarabiać, a nie było jak. Musiałem płacić za media, a przecież nie generowałem przychodów. Tu wielkie słowa uznania dla mojej żony, która we wszystkim pomogła, a gdy miałem gorsze momenty przypominała, że realizuję największe marzenie. I tak zaczęliśmy wypiekać nasze croissanty, do tego kawa i desery w słoiczkach. Z tym wychodziliśmy do ludzi, opowiadając im, że lada chwila powstanie Przystanek. Duży nacisk postawiliśmy na social media, które były jedyną perspektywą na skuteczną reklamę.

Kilka tysięcy lajków i obserwujących w naprawdę krótkim czasie. Gwiazdy sieci?

Postawiliśmy na profesjonalizm, przekonani, że to jedyna droga, aby obserwujący przekonali się, że nasz produkt jest unikalny. Wciągnęliśmy ich do naszego świata, który wydał się im ciekawy, chcieli w nim z nami być. Podejrzewam, że cały Pruszcz o nas słyszał już przed samym otwarciem. Wszyscy na to czekali, budowałem wszystko pół roku przed otwarciem.

fot. Dawid Tarkowski

Duża odwaga! Myślisz, że osoby, które otwierają własny biznes muszą mieć w sobie jej pierwiastek?

Musimy być odważni. Przystanek by nie powstał, gdybym nie był odważny. Wiedziałem, że muszę dobrze zbadać rynek gastronomiczny. Wiedziałem, że są szczegóły, w których, powiem wprost, mógłbym być najlepszy. Ciężko by było gdybym chciał robić pizzę czy burgery, dlatego wpadliśmy na inny pomysł. Wiedziałem, że w Pruszczu brakuje czegoś otwartego we wczesnych godzinach, gdzie ludzie przyjdą na świetną kawę. Wymyśliliśmy, że będziemy piec francuskie croissanty i crêpes z różnymi dodatkami, jak widzisz, ludzie je pokochali. Wiemy, że nasz Przystanek to coś wielkiego, wiążemy z tym przyszłość i pójdziemy jeszcze dalej.

A ludzie, których poznaliście na swojej drodze? Macie „przyjaciół Przystanku”?

Słuchaj, to jest hit. Założenie było takie, nie przyjmujemy gości na baczność z zawiązanym po szyję krawatem. Tutaj moi kelnerzy wiedzą, że mają starać się witać gości inaczej niż zwykłe „dzień dobry”. Tutaj każdego traktujemy jednakowo. Wiadomo, dostosowujemy to do gości. Starsze małżeństwo przywitamy: „Witajcie, zapraszamy”. A jeżeli są ludzie młodzi i koło 40, mówimy: „Cześć, jak tam się czujecie? Wejdźcie”.

To minimalizuje dystans.

Dokładnie, bariera znika. Naprawdę zaprzyjaźniamy się z naszymi gośćmi. Odkąd otworzyłem Przystanek, razem z moją żoną poznaliśmy tylu ludzi, przez to, że jesteśmy otwarci, ale przede wszystkim chcemy z nimi rozmawiać. Bardzo dużo znajomości nawiązało się między ludźmi, którzy wcześniej ze sobą nie rozmawiali, a mieszkają obok siebie. Właśnie takie miejsce stworzyliśmy. Tak jak wiesz, w weekendy letnie mieliśmy DJ-a i ogródek, który mieścił 100 osób. Ludzie spędzali ze sobą czas i poznawali. Stworzyliśmy im do tego szansę. Ja z moją żoną sami jesteśmy najlepszymi przyjaciółmi. Nasza relacja jest oparta na przyjaźni, a właśnie ostatnio mieliśmy rocznicę ślubu. Agnieszka bardzo mi pomaga w restauracji, kiedy ja szukam czegoś nowego w Gdańsku, już mogę Ci to zdradzić. Stworzyliśmy to razem, moja żona to moje największe wsparcie i gdyby nie ona, otwarcie Przystanku byłoby niemożliwe. Jest sukces i są kolejne wielkie plany. Jeszcze nie odkryliśmy wszystkich kart, ale dziś już wiem, że miejsca tworzą ludzie.

TEKST: Zofia Przybysz