W

Ważna informacja dla inwestorów poszła w świat. Pomorze – jako jedyny polski region – zostało sklasyfikowane na siódmym miejscu w rankingu FDI Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości. Jako miasto średniej wielkości przyjazne dla biznesu wyróżniony został Gdańsk, a w kategorii małych miast strategia BIZ – Gdynia.

Ranking FDI (Foreign Direct Investment) Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości został przygotowany przez FDI Intelligence, jeden z działów Financial Times. Opiera się on między innymi na potencjale gospodarczym, przyjazności dla biznesu, kapitale ludzkim, stylu życia czy efektywności kosztowej. Co ważne, dla wielu firm wyniki rankingu FDI to jedno z najważniejszych źródeł wiedzy.

W zestawieniu 2022/2023 województwo pomorskie zajęło 7. miejsce w kategorii regionów średniej wielkości – strategia BIZ.

Pomorze. Jedyny polski region w czołówce zestawienia FDI

Władze województwa pomorskiego podkreślają, że Pomorskie jest jedynym polskim regionem w pierwszej dziesiątce prestiżowego rankingu. Region wyprzedził m.in. Wyspy Kanaryjskie i Kraj Basków w Hiszpanii oraz Toskanię we Włoszech. Łącznie w rankingu przeanalizowanych zostało 148 regionów.

Rankingi są potwierdzeniem, że praca, którą wkładamy w to, aby region był bardziej zrównoważony, przyjazny dla biznesu i różnorodny daje efekty – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Przypomina nam jednocześnie o tym, ze nadal mamy sporo do zrobienia – dodaje.

Gdańsk i Gdynia w światowej czołówce

W rankingu FDI docenione zostały również dwa pomorskie miasta. Stolica województwa zajęła 8. miejsce w kategorii średnich miast przyjaznych biznesowi. Z kolei Gdynia uplasowała się na 10. miejscu wśród małych miast przyszłości – strategii BIZ.

Łącznie badaniem FDI objętych zostało 356 miast z całej Europy.

Zawsze obecność miasta w tak prestiżowym zestawieniu cieszy, tym bardziej że to rzetelna ocena naszego potencjału dla zagranicznych inwestorów, czyli kwestii, o którą dbamy już od lat. Nasze nadmorskie położenie, wysoka jakość życia, proprzedsiębiorcze nastawienie czy świetne skomunikowanie to potencjał, który po prostu musimy wykorzystywać, zachęcając firmy do tworzenia atrakcyjnych miejsc pracy. Lokata w czołowej europejskiej dziesiątce potwierdza, że pod tym względem konsekwentnie zmierzamy w dobrym kierunku – komentuje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

TEKST: Łukasz Razowski ZDJĘCIE: UMWP