D

Dzień Kobiet obchodzimy 8 marca. To właśnie ten miesiąc szczególnie poświęcony będzie mieszkankom Pomorza, które pragną rozwijając swoje kompetencje zawodowe. Podczas Marca na Obcasach będą mogły wziąć udział w warsztatach i treningach rozwoju osobistego i zawodowego.

Kobiety są aktywne na rynku pracy i są doskonałymi pracownikami. Niektóre z nich planują zmianę pracy, inne powrót do zawodu, jeszcze inne stoją na starcie swej drogi zawodowej – wszystkie pragną rozwijać swoje kompetencje, umiejętności oraz świadomie wybierać ścieżkę rozwoju zawodowego czy szukają inspiracji do nowych działań. Dodatkowo pandemia, związane z nią okresowe zamknięcie gospodarki oraz placówek opiekuńczych, wpłynęła na spadek aktywności zawodowej Pomorzanek. Dlatego dla pań z regionu organizowany jest Marzec na Obcasach.

Poprzez rozwój osobisty do kariery zawodowej

Tegoroczny Marzec na Obcasach to cykl warsztatów i spotkań dla kobiet, które będą koncentrowały się wokół tematu zmiany, która – jak podkreślają pomysłodawcy akcji – przecież towarzyszy panią na każdym kroku.

Sprawia ona, że na różnych etapach drogi zawodowej potrzebujemy innych umiejętności. Całkiem nowych lub takich, których do tej pory nie uważaliśmy za przydatne w pracy, nabywanych np. w trakcie opieki nad dzieckiem czy podczas realizacji hobby – mówi Katarzyna Gudaniec, doradca zawodowy z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. – Poprzez spotkania i warsztaty w ramach Marca na Obcasach chcemy pokazać kobietom, że ich doświadczenie, także życiowe, to potencjał i fundament do budowania kariery.

Organizatorom programu zależy także na tym, by zainspirować mieszkanki Pomorza do rozwoju, zdobywania nowych umiejętności i poszukiwania własnej, satysfakcjonującej ścieżki zawodowej. Tym bardziej, że według ekspertów na rynku pojawia się coraz więcej możliwości, formują się nowe profesje, w których można wykorzystać również dotychczasowe doświadczenie.

Zachęcam mieszkanki Pomorza do wzięcia udziału w tym wydarzeniu i skorzystania z atrakcyjnej oferty warsztatów i spotkań, które dają możliwość zdobywania nowych doświadczeń – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Spotkania dla każdej kobiety z Pomorza – odbywają się online

Z warsztatów rozwoju zawodowego skorzystać będą mogły wszystkie chętne mieszkanki województwa pomorskiego, niezależnie od tego, gdzie mieszkają. Spotkania bowiem odbywają się głównie on-line i są dostępne dla kobiet z całego regionu.

W programie Marca na Obcasach są spotkania i warsztaty, podczas których eksperci podpowiedzą m.in. skąd czerpać odwagę do zmian i jak budować odporność psychiczną, jaką rolę pełnią wartości w naszym życiu i dlaczego są ważne w pracy zawodowej. Będzie też mowa o tym, jak odkryć swój potencjał i słuchać siebie oraz swoich potrzeb, a także o współpracy w zespole zróżnicowanym wiekowo, o możliwościach branży IT, podnoszeniu kwalifikacji czy zakładaniu firmy z funduszami europejskimi.

Urzędy pracy od lat pomagają kobietom w zdobywaniu umiejętności, dzięki którym mogą łatwiej odnaleźć się na rynku pracy. Wciąż trudniej im znaleźć pracę czy powrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim czy wychowawczym. Podjęcie pracy utrudnia też konieczność opieki nad osobami starszymi – mówi Katarzyna Żmudzińska, zastępca dyrektora WUP w Gdańsku. 

Harmonogram spotkań znajduje się na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

TEKST: Łukasz Razowski ZDJĘCIE: UMWP