Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup nieruchomości za granicą. Popularnym kierunkiem stał się Półwysep Iberyjski. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy tego typu inwestycjach. Najpierw pandemia, następnie wojna w Ukrainie, a teraz także inflacja sprawiły, że coraz więcej osób myśli o zakupie nieruchomości. Drugi dom za granicą może być nie tylko wakacyjnym lokum, w […]
Redakcja
2023-03-13
3 minuty czytania
Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup nieruchomości za granicą. Popularnym kierunkiem stał się Półwysep Iberyjski. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy tego typu inwestycjach.
Najpierw pandemia, następnie wojna w Ukrainie, a teraz także inflacja sprawiły, że coraz więcej osób myśli o zakupie nieruchomości. Drugi dom za granicą może być nie tylko wakacyjnym lokum, w ciepłym nadmorskim klimacie, ale też bezpieczną przystanią na wszelki wypadek oraz inwestycją dającą regularny zysk z wynajmu.
Po agresji większe zainteresowanie
Po agresji Rosji na Ukrainę zauważalny był szybki, ale krótkotrwały wzrost zapytań o mieszkania i domy za granicą. Na poziomie 50 proc wyższym. Po kilku tygodniach obniżył się do 20 proc. i utrzymywał się do IV kwartału 2022. Na początku 2023 roku ponownie krzywa ruszyła w górę. Zainteresowanie nieruchomościami zagranicznymi było zawsze, ale na tym zwykle się kończyło. Teraz także kupują. Oprócz wspomnianych czynników wpływ na to mają wysokie ceny nieruchomości w Polsce, które momentami są wyższe od tych za granicą. Przedstawiciele biur nieruchomości w Hiszpanii, którzy działają na rynku od ponad dziesięciu lat przyznają, że coraz więcej klientów jest z Polski.
O czym warto wiedzieć przed zakupem?
Przedstawiciele Biura Nieruchomości Luxurii Estate przygotowali dla Express Biznesu kilka porad:
Przygotowanie do zakupu nieruchomości za granicą
Opracuj plan działania, zweryfikuj rynek i określ możliwości finansowe. Sprecyzuj oczekiwania względem domu, cel jego zakupu i sposób użytkowania. Własna nieruchomość za granicą, to idealne miejsce na wakacje i zaplanowany wyjazd wypoczynkowy o każdej porze roku. To również sposób zainwestowania kapitału przy rosnącej inflacji. Kupiony w Hiszpanii dom można również wynajmować, czerpiąc z tego korzyści finansowe.
Czego oczekujesz od zagranicznej nieruchomości?
W zależności od tego, w jaki sposób będzie nieruchomość użytkowana i przez kogo, jaki prowadzisz styl życia i jakimi środkami dysponujesz, wybierz rodzaj, metraż, lokalizację i liczbę pokoi. Może to być mieszkanie z rynku wtórnego; nowoczesny apartament z widokiem na morze od dewelopera; bungalow – dom podmiejski; finca – wiejska willa, miejski dom czy działka. Decydując się na konkretny region Hiszpanii, najczęściej rozważa się malownicze, ale i atrakcyjne turystycznie obszary nadmorskie, spokojne i pełne naturalności tereny wiejskie, a także mieszkania w centrach o typowo wielkomiejskim charakterze.
Pozostaje jeszcze kwestia finansowania zakupu. Można korzystać wyłącznie ze zgromadzonych oszczędności albo z kredytu hipotecznego, zaciągniętego w Polsce z hipoteką na nieruchomości na terenie Polski lub umowy kredytowej podpisanej w Hiszpanii. Mierząc się z finansami, pozostaw wolną sumę na ewentualne zmiany kursu, dodatkowe opłaty czy wyposażenie mieszkania. Jednym z błędów przy zakupie nieruchomości zagranicznej jest wykorzystanie wszystkich środków na zakup.