W

W miniony weekend w Warszawie odbywały się dwa ważne wydarzenia w branży nieruchomości: Targi Nieruchomości Inwestycyjnych INRE oraz Targi Mieszkań i Domów.

Obie imprezy branżowe miały miejsce na terenie warszawskiego EXPO XXI. Przy okazji Targów Nieruchomości Inwestycyjnych INRE odwiedzający mieli możliwość zapoznania się z ofertą niemal 30 wystawców, którzy przedstawiali nieruchomości z różnych części Polski.

Szerokie pole manewru zagranicznych ofert

Nie brakowało też ofert z zagranicy: Cypru, Hiszpanii, Czarnogóry, Albanii, czy Turcji. Będą też propozycje z bardziej egzotycznych kierunków: Zanzibar, Meksyk, czy Emiraty Arabskie.

– Funkcjonujemy na cypryjskim rynku od 65 lat. Działamy za pomocą agentów, z którymi podpisujemy umowy. Oferujemy mieszkania oraz domy. Mamy własny szpital oraz ufundowaliśmy uczelnię. Działamy głównie w Paphos oraz Limassol i na Krecie. Przez ostatnie pół roku mieliśmy blisko 80 klientów – opowiadali Yiannis Pierides, Business Development Manager oraz Ponagiatis Panogiotou, Business Development Manager Ukraine&Poland z firmy Leptos Estates (wystawca Targów Mieszkań i Domów).

– Własne działania skupiamy na Cyprze Południowym z kilku powodów. Przede wszystkim jest w Unii Europejskiej oraz cechuje się stabilnym rynkiem. Kupujący inwestorzy są właścicielami tej nieruchomości. Oferowane przez nas inwestycje są obsługiwane w krótkim oraz długim najmie. Ważnym atutem całego kraju jest to, że tam nie ma zimy w takim polskim rozumowaniu. W okresie zimowym temperatura dochodzi do 30 stopni – mówił Sebastian Przech z Niron Invest Group.

Równie popularnym kierunkiem inwestycyjnym dla deweloperów jest Hiszpania.

– Hiszpania jest jednym z najbardziej rozwijających się regionów w tym roku i stanowi jeden z najlepszych kierunków dla inwestycji. W ostatnich latach rośnie zwrot inwestycji oraz można sporo zarobić, inwestując w tym kraju. Cały czas budowane są np. nowe porty, hotele, czy pola golfowe – przyznaje Kacper Idzik, Property Consultant, z firmy Propertissimo.

– Estepona jest najpiękniejszym miejscem, a zarazem uniwersalnym kierunkiem. Tam jest 340 słoneczne dni w skali roku. Tam znajduje się 15 portów oraz ponad 125 plaż. Nie brakuje pól golfowych. W bliskim sąsiedztwie są góry Sierra Nevada – mówił Bernard Bekasiewicz z firmy Garu.

Jedna z ofert, które były przedstawiane na targach, dotyczyła Mirador de Estepona Hills, czyli unikalnego osiedla na Costa del Sol, gdzie elegancka i nowoczesna architektura zaprojektowana została w harmonii ze kształtami występującymi w naturze tworząc wyjątkowe miejsce do życia. Ta inwestycja wyróżnia się na tle konkurencyjnych nieruchomości położeniem, koncepcją kompleksu i niepodważalną jakością.

Mirador de Estepona Hills: Mayte Valverde i Olimpia Karpiuk

Podczas targów nie brakowało również ciekawych ofert z Czarnogóry.

– Ten kraj kandyduje do wejścia do Unii Europejskiej. Rzeczywiście istnieje różnica w cenach na rynkach UE, a krajami kandydującymi. To jest ten moment, w którym przed wejściem do Unii Europejskiej w atrakcyjnych cenach można znaleźć ciekawe nieruchomości w Czarnogórze. Ten kraj ma dosyć krótkie wybrzeże, więc wraz ze wzrostem popytu następuje deficyt podażowy. Do tego góry spotykają z morzem, dlatego ilość tych nieruchomości jest ograniczona – tłumaczył Tomasz Wiadrowski, Real estate Consultant z firmy CMM Investment Consulting Group.

Ostatnia edycja Targów Mieszkań i Domów w 2023

Podczas jesiennej odsłony Targów Mieszkań i Domów w Warszawie odwiedzający mogli sprawdzić nie tylko ofertę deweloperów, agentów nieruchomości, projektantów wnętrz, ale też zaczerpnąć sporej dawki rzetelnej wiedzy.

Piotr Kamiński, Prezes Zarządu firmy Nowy Adres należącej do MTP Group

– Przede wszystkim najważniejszym czynnikiem determinującym kształt targów jest aktualna sytuacja makroekonomiczna kraju. Warto tu wspomnieć o „Bezpiecznym Kredycie 2%”, który miał mocno wpłynąć na branżę. Odcisnął piętno na rynku wtórnym i spowodował wzrost cen mieszkań. Do tego dochodzą wyższe ceny materiałów. Te czynniki powodują, że buduje się mniej mieszkań niż wcześniej i z tego powodu deweloperzy nie mają tak dużo lokali na sprzedaż. Więc podaż mniej mniejszy od popytu. Za tym podążają wyższe ceny mieszkań. Dlatego klienci liczący na dobre oferty raczej wstrzymują się z zakupem – tłumaczył Piotr Kamiński, Prezes Zarządu firmy Nowy Adres należącej do MTP Group, organizatora obu targów.

Dlatego w jednym miejscu odwiedzający zapoznali się z aktualną ofertą na rynku deweloperskim, ale też na stoiskach doradców kredytowych i banków można było skonsultować możliwości kredytowania zakupu. Wśród uczestników targów nie zabrakło firm oferujących elementy wyposażenia i wykończenia wnętrz, a także architektów. Wielu wystawców przygotowało specjalne targowe oferty promocyjne, dostępne tylko podczas imprezy.

Tradycyjnie na targach organizowanych przez Nowy Adres nie zabraknie okazji do zdobycia konkretnej wiedzy. Do dyspozycji zwiedzających były aż 2 sale seminaryjne: Strefa Zakupu, Strefa Finansów. W pierwszej z nich eksperci podpowiadali, jak bezpiecznie kupić mieszkanie, a z pozostałymi ekspertami porozmawiano o tym, jak zaprojektować funkcjonalne wnętrze  oraz jak nie stracić na wynajmie nieruchomości. W Strefie Finansów przedstawiciele instytucji finansowych doradzali, jak najkorzystniej sfinansować planowane zakupy, a także przyjrzeli się bliżej rządowemu programowi wsparcia kredytobiorców Bezpieczny Kredyt 2%.

Architekt wnętrz Krzysztof Ziółkowski w Strefie Porad otwartej podczas obydwu dni targów podzieli się wiedzą o tematyce związanej z projektowaniem i aranżacją wnętrz. Podpowie też, jak prawidłowo zaaranżować przestrzeń mieszkalną lub usługową. Natomiast inni eksperci  podpowiadali, co zrobić, żeby wynająć mieszkanie z większym zyskiem, jak zabezpieczyć interesy wynajmującego, na co zwrócić uwagę przy doborze najemcy itp. Natomiast w Strefie Wirtualnych Spacerów 3D Estate można było wirtualnie, na dotykowym ekranie, odwiedzić już wybudowane, wykończone i wyposażone mieszkania z oferty wystawców.

W obu przypadkach wstęp na targi był bezpłatny.

Patronat nad obydwoma wydarzeniami sprawował Express Biznesu.

fot. Joanna Symeryak