O

Od 13 lat tworzą innowacyjne rozwiązania w zakresie pomocy edukacyjnych. Z rozwiązań firmy Learnetic korzysta nie tylko większość szkół w Polsce, ale też są wykorzystywane w kilkudziesięciu innych krajach.

Mają Państwo na koncie wiele nagród, a ostatnią jest Pomorska Nagroda Gryf Gospodarczy 2023 w kategorii Lider Innowacji podkategoria średnie i duże przedsiębiorstwo oraz Gryf Medialny. Czy takie wyróżnienie stanowi iskrę do dalszych działań?

Artur Dyro (współzałożyciel i prezes Learnetic SA.): Zdecydowanie, każda nagroda jest dla nas potwierdzeniem, że nasze działania są ważne i odpowiadają na realną potrzebę. Szczególnie w ostatnich lat, które pokazały, że nowoczesna, skuteczna i dostępna edukacja to potrzeba, która istnieje niezależnie od sytuacji społecznej czy ekonomicznej. Jako Learnetic działamy w tym obszarze od ponad 13 lat, tworząc innowacyjne rozwiązania w Polsce i na licznych rynkach zagranicznych – w charakterze software i content dewelopera, a także wydawcy.

Ile szkół w Polsce, ale też innych państw korzysta z rozwiązań Learnetic?

Na naszych platformach edukacyjnych Dzwonek.pl i mTalent.pl zarejestrowanych jest ponad 80% szkół w Polsce. Natomiast patrząc globalnie, nasze technologie są obecne w 50 krajach na 6 kontynentach. Szacujemy, że każdego dnia z rozwiązań naszej firmy korzystają miliony uczniów na całym świecie. Celem tworzonych przez nas rozwiązań jest wspieranie całego sektora edukacji, ale co ciekawe, korzystają z nich nie tylko szkoły – w rozumieniu nauczyciele i uczniowie. Z naszych programów, platform i narzędzi korzysta także administracja, czyli samorządy, instytucje, ministerstwa edukacji oraz wydawcy edukacyjni. Sami zajmujemy się tworzeniem i wydawaniem programów edukacyjnych i terapeutycznych – szczególnie na rodzimym rynku, ale też wspieramy inne wydawnictwa w tym procesie, przy pomocy naszego autorskiego oprogramowania.

Państwa najważniejszym produktem jest narzędzie mAuthor. Na czym ono polega i jakie są jego największe zalety?

mAuthor to w dużym skrócie kompleksowy program skierowany do wydawców i twórców treści edukacyjnych, który pozwala tworzyć w pełni interaktywne materiały w sposób dużo szybszy, tańszy i bardziej efektywny niż tradycyjne metody – czyli usługi programistyczne. Praca z mAuthorem opiera się o edytor wizualny i ponad 150 gotowych modułów. Co wyjątkowo ważne – mAuthor pozwala tworzyć treści zgodne z wytycznymi dostępności WCAG 2.1. mAuthor ma na koncie wiele nagród. Jest to nasz największy produkt eksportowy, z którego korzystają takie wydawnictwa jak: Pearson, Macmillan, Klett, Editis, Hachette, Positivo Informatica, Ediciones SM, Aksorn czy CNE Publishing. Przy pomocy mAuthora powstają także wszystkie serie programów, jakie Learnetic wydaje w Polsce, np.: mTalent – programy dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi czy popularna w szkołach podstawowych seria Interaktywne Plansze Przyrodnicze.

Narzędzie mAuthor jest też odzwierciedleniem Państwa podejścia do tworzenia narzędzi wspierających edukację. Co jest dla Was najważniejsze przy opracowywaniu kolejnych rozwiązań, czy pomocy edukacyjnych?

Zawsze dbamy o to, aby nasze pomoce odpowiadały na faktyczne potrzeby użytkowników, a przy tym dawały możliwość wyboru i indywidualizacji – niezależnie, czy mamy na myśli uczniów, nauczycieli, całe szkoły albo administrację. Nasz slogan „każdy uczy się inaczej” powstał wiele lat temu. Od początku był inkluzywny i wciąż wyznacza nam kierunek rozwoju. Wiemy, że to właśnie dzięki takiemu podejściu rozwiązania Learnetic stały się liderem w szkołach i w wydawnictwach edukacyjnych.

Jakie są dalsze plany rozwojowe firmy Learnetic?

Chcemy dalej odpowiadać na tę potrzebę i dostarczać nowoczesną, skuteczną i dostępną edukację. Do tej pory kładliśmy nacisk na rozwój naszych platform edukacyjnych LMS (learning management system), zaawansowanej analizy danych i adaptacyjnych systemów nauczania. Natomiast już teraz jako jedna z niewielu firm na świecie proponujemy własne rozwiązania w obszarach edukacyjnych współpracujące z najnowszymi osiągnięciami w technologiach sztucznej inteligencji (AI) oraz wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (VR i AR). Planujemy dalej rozwijać te funkcjonalności i stale podnosić jakość naszych usług.

Rozmawiał: Przemysław Schenk