Partnerzy

Wyszukiwarka

Biznes
Okrągły jubileusz gdańskiego lotniska

Honorowe wyróżnienia, znamienici goście, występy artystów – tak w skrócie wyglądały urodzinowe wydarzenia Portu Lotniczego w Gdańsku.

Redakcja
2024-04-08
4 minuty czytania

Honorowe wyróżnienia, znamienici goście, występy artystów – tak w skrócie wyglądały urodzinowe wydarzenia Portu Lotniczego w Gdańsku.

Uroczysta gala, która odbyła się w AmberExpo, została zorganizowana by świętować podwójny jubileusz: 50-lecie powstania lotniska w obecnej lokalizacji w Gdańsku i 30-lecie powołania spółki Port Lotniczy.

Od lewej: Tomasz Kloskowski, prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, marszałek Mieczysław Struk.

Historia wysokich standardów

Pierwsze cywilne lotnisko w Gdańsku powstało w 1910 roku we Wrzeszczu i funkcjonowało do 1974 roku, kiedy to w wyniku rosnących potrzeb pasażerów zdecydowano o jego nowej lokalizacji. Obiekt wybudowany w Rębiechowie zupełnie od podstaw stał się jednym z istotnych punktów komunikacji lotniczej w kraju. Od 1993 roku Port Lotniczy Gdańsk działa jako spółka i stale rozwija swój potencjał by sprostać wymaganiom pasażerów i przewoźników oraz podwyższać jakość usług zgodnie z najwyższymi standardami. Obecnie jest to trzeci pod względem wielkości port lotniczy w Polsce. Posiada dwa terminale, które są stale modernizowane.

Spotkanie na szczycie

Na zaproszenie zarządu i właścicieli portu w wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele linii lotniczych z Polski i zagranicy, branży transportowej i turystycznej, lotniskowi kontrahenci, współpracownicy i przyjaciele. Wśród gości byli politycy, dyplomaci, urzędnicy, ludzie biznesu i mediów. Spotkaniu towarzyszyły rozmowy na istotne dla Portu Lotniczego tematy o dalszych możliwościach rozwoju. Galę uświetniły również znane postacie pomorskiej kultury i sportu: aktorzy Dorota Kolak, Mirosław Baka, Grzegorz Gzyl i Bernard Szyc, muzyk i rockman Krzysztof Skiba i lekkoatletka Anna Rogowska. Istotą było podkreślenie znaczenia gdańskiego lotniska dla lokalnego biznesu, gospodarki i kultury.

Docenienie fundamentalnych postaci

Jedną z ważnych części gali było uhonorowanie osób, które wywarły duży wpływ na rozwój lotniska w Gdańsku. Do tego grona należeli m.in.: Lech Wałęsa, były Prezydent Rzeczypospolitej; Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego; Magdalena Czarzyńska-Jachim, po. Prezydenta Sopotu; Jacek Karnowski poseł RP, były Prezydent Sopotu; Andrzej Illków, Prezes Zarządu spółki Polskie Porty Lotnicze; Andrzej Hass, właściciel DORACO oraz Angelika Cieślowska, Prezes Zarządu DORACO; Piotr Ciechowicz, Przewodniczący Rady Nadzorczej Portu Lotniczego Gdańsk i Jagoda Cymer pracownica Portu Lotniczego Gdańsk, Służba Ochrony Lotniska; Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska, w której imieniu nagrodę odebrał Piotr Grzelak Zastępca Prezydenta Gdańska ds. Zrównoważonego Rozwoju i Inwestycji. Natomiast w imieniu Wojciecha Szczurka, Prezydenta Gdyni; nagrodę odebrała Katarzyna Gruszecka-Spychała, Wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Wszyscy wyróżnieni otrzymali certyfikaty i statuetki, które powstały specjalnie z okazji gali urodzinowej. Wykonane zostały z brązu przez artystę rzeźbiarza Tomasza Radziewicza, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Nadano im tytuł Wolność/Freedom, którego genezę tłumaczy twórca.

– Inspiracją do jej stworzenia było logo lotniska i idea wolności, z którą wiąże się wszystko, co stanowi o współczesnym człowieku. Wolność jako wolność słowa, wolność ducha, myśli czy wolność w przemieszczaniu się i odkrywaniu świata – opowiada Tomasz Radziewicz, autor rzeźby.

Ze względu na fakt, że statuetki z brązu wyróżniają się sporą wagą i wymiarami, dotrą do uhonorowanych w późniejszym terminie.

AmberExpo. Obchody 50 urodzin Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy w obecnej lokalizacji oraz 30-lecia spółki zarządzającej Lotniskiem.
05.04.2024 Fot. Anna Bobrowska / KFP

Artystyczny akcent wydarzenia

W trakcie gali urodzinowej Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy wystąpili artyści, których występy uświetniły to ważne dla Pomorza wydarzenie. Wśród nich popularna piosenkarka Reni Jusis, która w 2023 roku obchodziła dwudziestolecie wydania płyty Trans Misja. Oprócz niej umiejętności zaprezentowali soliści i balet Teatru Muzycznego z Gdyni, Capella Gedanensis, zespół Bubliczki z Kaszub, pianiści i jazzmani z Pomorza. Występy artystów uświetniły galę i zapewniły rozrywkę znamienitym gościom z kraju i zagranicy pozostawiając w nich niezapomniane wrażenia z jubileuszu.

fot. Anna Bobrowska/KFP

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl