Pamięć o artystce wciąż żywa
Tegoroczna edycja konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” potwierdziła, że twórczość Agnieszki Osieckiej wciąż jest inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów. Na scenie Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie zaprezentowały się utalentowane wykonawczynie, które z niezwykłą wrażliwością i oryginalnością interpretowały piosenki polskiej Poetki.
Konkurs na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej odbywa się co roku od dwudziestu siedmiu lat, a jego pomysłodawczynią była Maria Szymonik. Ze wsparciem przyjaciół: Agaty Passent, Magdy Umer, Magdy Czapińskiej i Jana Borkowskiego, doprowadziła do tego, że w 1998 roku na warszawskiej Pradze po raz pierwszy uczestnicy z całego kraju zmierzyli się z tekstami Osieckiej. W kolejnych latach zainteresowanie konkursem tylko rosło, wyraźnie udowadniając, że potrzeba spotkania z pięknymi słowami i emocjami nie przemija tak samo wśród widzów oraz artystów.
Różnorodność interpretacji i uczestniczek
W tym roku po poznańskich eliminacjach do II etapu konkursu zakwalifikowało się dziesięć uczestniczek – studentek aktorstwa, pedagogiki, psychologii, a także absolwentek szkół muzycznych, komparatystyki, czy biotechnologii. Taka różnorodność zapewniła wiele perspektyw i interpretacji, od klasycznych aranżacji po nowoczesne, zaskakujące wersje znanych utworów, dlatego obrady jury, w którego skład wchodzili trójmiejscy dziennikarze oraz artyści, były niezwykle skomplikowane.
Wyłoniona laureatka
Ostatecznie jednak jurorzy doszli do porozumienia, wybierając na laureatkę pochodzącą z Limanowej absolwentkę wydziału wokalno-aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – Sylwię Zelek-Golonkę. Jako utwory konkursowe wybrała „Tango Warszawo” z muzyką Stanisława Soyki oraz „Kochankowie z ulicy Kamiennej” Wojciecha Solarza. Natomiast jej wykonania były tak porywające, że w jej ręce trafiła również Nagroda Publiczności, ponieważ widzowie na każdym koncercie mogli oddawać głosy na wybrane faworytki, a wygranie tego plebiscytu wiąże się z tym, że Sylwia Zelek-Golonka otwierać będzie sopockie koncerty także w przyszłorocznej edycji konkursu.
Zdobywczynią drugiej nagrody została Aleksandra Jeznach, uczestniczka, która w „Pamiętajmy o Osieckiej” startowała już w 2019 roku, wówczas jako siedemnastoletnia licealistka. Obecne jest studentką psychologii, a na konkurs przygotowała kompozycję Seweryna Krajewskiego „Nie, niełatwo” oraz „Gorzko mi” Andrzeja Zielińskiego.
Ponadto, trzecia nagroda trafiła w ręce Sary Lityńskiej, studentki aktorstwa i miłośniczki szydełkowania, która odkrywała nowe warstwy oraz znaczenia utworów „Proszę sądu” Jacka Mikuły oraz „Nim wstanie dzień” Krzysztofa Komedy. Jurorzy wyróżnili także Olgę Lisiecką, Malwinę Laskę-Eichmann i Ewę Dobrucką.
Sopocki etap to jednak nie koniec przygody artystek z tym konkursem. W październiku trzykrotnie będą występować w Mazowieckim Teatrze Muzycznym w Warszawie, a zaraz po tym spotkają się ponownie, tym razem w Teatrze Nowym im. Izabelli Cywińskiej w Poznaniu, gdzie odbędzie się wielki finał.
Harmonogram sierpniowych wydarzeń w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej
13-14.08 – Magda Umer i Bogdan Hołownia „Bezsenna noc”
16-17.08 – Artur Żmijewski „Cohen”
18.08 – Shandy & Eva „Tylko Ty”
20.08 – Katarzyna Groniec „Bliżej”
21.08 – Nula Stankiewicz „Byle nie o miłości”
22.08 – Nula Stankiewicz „Idź swoją drogą. Piosenki Jonasza Kofty”
23.08 – Patrycja Ziniewicz „List do Czarnego Anioła. Piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk”
24-25.08 – Renata Przemyk „Babę zesłał Bóg”
29.08-01.09 – „Nigdy więcej wojny” – koncert upamiętniający 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej
Patronem medialnym wydarzenia był Express Biznesu.
Martyna Niećko
Fot. Martyna Niećko