Lato to czas aktywności na świeżym powietrzu oraz okazja do podróży. Nie zawsze trzeba wyjeżdżać daleko, by poznać ciekawe miejsca.
Lato to czas aktywności na świeżym powietrzu oraz okazja do podróży. Nie zawsze trzeba wyjeżdżać daleko, by poznać ciekawe miejsca.
Lato to czas aktywności na świeżym powietrzu oraz okazja do podróży. Nie zawsze trzeba wyjeżdżać daleko, by poznać ciekawe miejsca.
Czasem wystarczy rozejrzeć się w bliskim otoczeniu. Dlatego razem z lokalnymi specjalistami od turystyki przyglądamy się atrakcjom na Pomorzu, które warto odwiedzić jeszcze w te wakacje.
Warto między innymi zajrzeć do samego serca Gdańska – do kościoła mariackiego.
– Zegar astronomiczny z kościoła mariackiego jest atrakcją Gdańska, ciągle jeszcze mało znaną w naszym kraju. Zegar ten zbudowany w poł. XV w. należy do największych tego typu w Europie. Codziennie w południe możemy uroczyście świętować „wybicie” przez Adama i Ewę godziny dwunastej, w towarzystwie figur 4 Ewangelistów oraz 12 Apostołów – opowiada Małgorzata Popis, gdańska przewodniczka.
Kościół Mariacki, znajdujący się w samym centrum miasta jest częstym miejscem odwiedzin turystów, jednak większość zwiedzających skupia się na dziełach sztuki sakralnej lub decyduje się na wspinaczkę na wieżę widokową. Co jeszcze jest warte uwagi w Gdańsku?
– Zdecydowanie warto odwiedzić Spichlerz „Błękitny Baranek”. Jego atrakcyjność polega na wystawach i na samym wnętrzu. Ten oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku funkcjonuje w zabytkowym spichlerzu, którego historia sięga XVI wieku. Zwiedzający mogą czerpać przyjemność nie tylko z oglądania ekspozycji archeologicznych, ale też ze spacerowania po wyjątkowym obiekcie. Z wystaw stałych polecam zwłaszcza „Średniowieczną uliczkę hanzeatycką”, która zachwyci nawet najbardziej wybrednego turystę – poleca Anna Kurgan, Instruktor Krajoznawstwa Regionu i Organizatora Turystyki PTTK.
Szukanie miejsc nieoczywistych z pewnością przyniesie wiele satysfakcji nie tylko turystom, ale również mieszkańcom, którzy z pewnością nie znają wszystkich zaułków i wystaw przybliżających historię Gdańska. Do taki wycieczek zachęca także Anna Miler, która pokazuje miasto z innej, kobiecej perspektywy.
– Warto odwiedzić tereny dawnej Stoczni Gdańskiej – zobaczyć miejsce, w którym narodził się ruch Solidarności, ale przede wszystkim tysiące osób w pocie czoła budowało statki. Z przewodniczkami Metropolitanki można zwiedzić ten teren szlakami kobiet – mówi.
Historia Sopotu sięga już IX wieku, kiedy istniała tu osada rybacka. W średniowieczu miejscowość była ośrodkiem handlu rybnego, a w XIX wieku zyskała popularność jako uzdrowisko. Znany badacz i lekarz, dr Jean Georg Hirschfeld, postrzegając potencjał leczniczy wód morskich i błota, zachęcił do budowy tutaj uzdrowiska. W 1823 roku powstało pierwsze uzdrowisko w Sopocie, które przyciągało kuracjuszy z całej Europy. Dziś Sopot jest jednym z najbardziej znanych kurortów nadbałtyckich w Polsce, słynącym z pięknych plaż, spa, ale także bogatej oferty kulturalnej, takiej jak Międzynarodowy Festiwal Filmowy czy Festiwal Sopot TOPtrendy.
– Zachęcam do odwiedzenia najstarszego zabytku w Sopocie, a jednocześnie kolejnego Oddziału Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, czyli zabytkowego Grodziska przy ul. Haffnera 63. Ten urokliwy skansen położony jest w malowniczej scenerii bujnej zieleni i szumiących strumyków. Prezentowane są tutaj zrekonstruowane zabudowania grodu: chaty, brama i częściowo – palisada. Wszystkie powyższe elementy zabudowy zrekonstruowano dokładnie w miejscach odkrycia ich reliktów, czyli pozostałości po autentycznych elementach zabudowy istniejących w przeszłości. Ponadto organizowane są historyczne imprezy plenerowe, podczas których ożywają warsztaty dawnych rzemiosł. Odbywają się liczne konkursy, gry i zabawy plebejskie, pokazy walk na miecze oraz topory, strzelanie z łuku, prezentacje uzbrojenia, efektowne tańce celtyckie, szkockie i irlandzkie oraz koncerty muzyki dawnej. Najmłodszych niezmiennie zachwyca zagroda z żywym inwentarzem – sopockie atrakcje przedstawia Anna Kurgan Instruktor Krajoznawstwa Regionu i Organizator Turystyki PTTK.
Historia Gdyni sięga początków XX wieku, kiedy została formalnie założona jako miasto w 1926 roku. Podczas II wojny światowej Gdynia została poważnie zniszczona podczas walk i bombardowań. Po wojnie miasto zostało odbudowane oraz odbudowało pozycję jako ważny ośrodek morski. W latach 50. i 60. XX wieku Gdynia przeżywała kolejny okres dynamicznego rozwoju, przekształcając się w nowoczesne miasto z rozbudowaną bazą turystyczną, przemysłową oraz handlową.
– W Gdyni gorąco zapraszam do powstałego w 2020 roku Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa” przy ul. Gołębiej 9. To pierwsze takie muzeum w Polsce, gdzie zobaczyć można talię zaprojektowaną przez słynnego Salvadora Dalego, drzeworyty rodem ze średniowiecznych warsztatów kartowniczych, talie z przedwojennych polskich wytwórni w Lwowie i Grodnie, jeden z czterech na świecie przyrządów do rozdawania kart, a nawet podatkowe edykty Fryderyka Wilhelma z XVIII wieku. Ekspozycję uzupełniają też m.in. plakaty teatralne i operowe, obrazy i grafiki, pocztówki, sprzęt karciany (prasy, szkatułki i rekwizyty), serwisy kawowe i wiele innych. Prezentowane tutaj eksponaty to kolekcjonerski skarb, największa w Polsce i jedna ze znakomitszych w Europie kolekcji kart do gry – Paweł Kurgan, Instruktor Krajoznawstwa Regionu i Organizator Turystyki PTTK poleca miejsce warte odwiedzenia. Jak widać na tym przykładzie, Trójmiasto jest atrakcyjne nie tylko dla wielbicieli historii.
Pomorze to jedna z najbardziej atrakcyjnych destynacji turystycznych w Polsce. Region ten cechuje się pięknymi plażami, malowniczymi krajobrazami, bogatym dziedzictwem kulturowym i historycznym oraz licznymi atrakcjami turystycznymi. to także idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku. Ponadto, na Pomorzu znajduje się wiele tras rowerowych i pieszych, które pozwalają zwiedzić okoliczne lasy, jeziora i doliny rzeczne. Dla miłośników historii i kultury Pomorze również ma wiele do zaoferowania.
– Jeżeli będąc na Pomorzu, chcecie złapać oddech i zachwycić się piękną panoramą miasta oraz zatoki, poznać historię ciekawego miejsca i jego tajemniczych fortyfikacji, to polecamy odwiedziny w położonym nieopodal Trójmiasta mieście Rumi. Góra Markowca (92 m. n.p.m) stała się ostatnio popularnym miejscem, a to za sprawą niebanalnej wieży widokowej, oddanej do użytku w 2023 roku. Wieża jest bardzo nowoczesna i sięga wysoko ponad szczyty okolicznych drzew, a ponieważ jest umiejscowiona na górze, więc rozpościerają się z niej naprawdę piękne widoki z różnych stron. Najciekawszy jest widok na Gdynię z jej portem i stoczniami, na morze, gdzie często można wypatrzeć przepływające statki, a przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet Hel. Po przeciwnej stronie widzimy dolinę rzeki Zagórzanki z dzielnicą Szmelta i lasami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego – mówią Anna i Paweł Kurgan, specjaliści turystyczni.
Dorota Lińska – Złoch