Partnerzy

Wyszukiwarka

Biznes
Wsparcie inwestorów i wzmacnianie regionalnej gospodarki

Od kilku miesięcy jest Prezesem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Mirosław Kamiński przybliża strategię, jaką chce wdrożyć na nowym stanowisku, ale też przyznaje, co będzie dla niego największym wyzwaniem.

Redakcja
2024-11-06
7 minut czytania

Od kilku miesięcy jest Prezesem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Mirosław Kamiński przybliża strategię, jaką chce wdrożyć na nowym stanowisku, ale też przyznaje, co będzie dla niego największym wyzwaniem.

Jak ocenia Pan swoje pierwsze miesiące na stanowisku Prezesa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i w jaki sposób zamierza Pan wykorzystać wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną, aby kontynuować rozwój PSSE?

Pierwsze miesiące jako Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej były dla mnie czasem intensywnego zapoznawania się ze specyfiką PSSE i jej obecnymi wyzwaniami. Jako kluczowy gracz we wspieraniu rozwoju gospodarczego Pomorza i Kujaw, PSSE wymagała ode mnie szybkiej adaptacji. Moim priorytetem była kontynuacja sprawdzonych inicjatyw oraz wdrażanie nowych projektów, które umocnią naszą pozycję w Polsce oraz za granicą. Współpraca z samorządami i instytucjami wspierającymi biznes jest dla nas jednym z głównych celów, aby razem budować silny ekosystem dla lokalnych przedsiębiorców. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w zarządzaniu Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną wiem, jak istotne jest elastyczne podejście oraz bliska współpraca z partnerami – od samorządów po inwestorów zagranicznych. Teraz, w PSSE, mogę wdrażać sprawdzone rozwiązania na szerszą skalę, co pozwoli jeszcze lepiej wspierać inwestycje i rozwój biznesu. Wiem także, że klucz do sukcesu to dobrze zgrany zespół i otwarta kultura organizacyjna. To pozwala mi z optymizmem patrzeć na przyszłość PSSE i jej wpływ na gospodarkę regionu.

Zobacz też: Fundament działań marketingowych

Co wyróżnia Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną spośród innych spółek zarządzających Polską Strefą Inwestycji?

Jako osoba z 20-letnim doświadczeniem w zarządzaniu Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną, mogę ocenić PSSE na tle innych stref w Polskiej Strefie Inwestycji. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wyróżnia się dużym obszarem działania oraz specyfiką regionu. PSSE mocno stawia na innowacje i nowe technologie – oprócz standardowych działań rozwijamy Gdański Park Naukowo-Technologiczny, który stał się centrum dla technologii i start-upów. Mamy też rozbudowany system kształcenia zawodowego, w tym Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, które przygotowuje kadry zgodnie z potrzebami rynku. Jako pierwsi wdrożyliśmy też programy, takie jak „Strefa w każdej gminie”, co pokazuje nasze proaktywne podejście. Dodatkowo PSSE realizuje projekty takie jak Space4Makers, Strefa Akceleracji i Pomorski Hub Innowacji Cyfrowych (PDIH), które wspierają rozwój przedsiębiorczości. Nasza pozycja jest dostrzegana w rankingach Financial Times (FDI Global Free Zones), co umacnia nas jako lidera na arenie międzynarodowej.

Jednym z działań ma być rozwijanie współpracy z samorządami, organizacjami branżowymi, izbami gospodarczymi, ośrodkami otoczenia biznesu, a także agencjami rządowymi. Jak istotne jest stworzenie tak współpracującego ekosystemu w kontekście funkcjonowania PSSE?

Budowanie sieci współpracy z gminami, powiatami, samorządami, organizacjami branżowymi, izbami gospodarczymi, instytucjami wspierającymi biznes i agencjami rządowymi jest kluczowe dla skutecznego działania Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dzięki temu lepiej rozumiemy potrzeby lokalnych firm oraz szybciej reagujemy na zmiany rynkowe, czy technologiczne. Takie partnerstwa pozwalają nam na efektywniejsze wspólne projekty, na przykład przy współpracy z samorządami realizujemy inwestycje infrastrukturalne, które ułatwiają dostęp do terenów inwestycyjnych i wpływają na jakość życia mieszkańców. Dzięki współpracy z izbami gospodarczymi i organizacjami branżowymi na bieżąco monitorujemy potrzeby przedsiębiorców, co pozwala dostosowywać nasze programy wsparcia. Z kolei współpraca z agencjami rządowymi umożliwia nam realizację regionalnych programów rozwoju, przyciąganie inwestycji i tworzenie nowych miejsc pracy. Te działania tworzą mocne fundamenty dla rozwoju innowacji oraz przedsiębiorczości w strefie. To zwiększa naszą konkurencyjność zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.

Zobacz również: Gdańska metropolia częścią większego projektu

PSSE od lat wspiera innowacje i rozwój technologii, ale co Pana zdaniem jest największym wyzwaniem dla Strefy w kontekście dynamicznych zmian na globalnym rynku i jakie działania należy podjąć, aby pozostać konkurencyjnym?

Jednym z największych wyzwań są zmiany regulacyjne, takie jak wprowadzenie globalnego minimalnego podatku. Musimy mieć świadomość, że tego rodzaju rozwiązania mogą osłabić konkurencyjność naszego kraju, jeśli chodzi o przyciąganie inwestorów. Dlatego kluczowe jest wypracowanie mechanizmów, które zrównoważą ich wpływ na naszą atrakcyjność. Polska już teraz jest dobrze przygotowana, jeśli chodzi o wykorzystanie lokalnych możliwości, jednak musimy działać proaktywnie, by utrzymać tę pozycję. Uważam, że rola Polskiej Strefy Inwestycji powinna zostać wzmocniona. Spółki zarządzające PSI, w tym PSSE, powinny pełnić rolę nie tylko platformy przyciągającej inwestorów poprzez ulgi podatkowe, ale także oferować kompleksowe wsparcie w adaptacji do nowych warunków gospodarczych. Chodzi o wsparcie w cyfryzacji, innowacjach oraz współpracę z instytutami badawczo-rozwojowymi. To wyzwanie, które wymaga ścisłego dialogu z samorządami, rządem oraz innymi agencjami, aby wspólnie wypracować najlepsze rozwiązania dla przedsiębiorstw. Stabilne otoczenie prawne i uproszczone procedury administracyjne to również kluczowe aspekty. Bardzo ważne jest też szybsze udostępnianie terenów inwestycyjnych, w tym gruntów zarządzanych przez KOWR, co znacznie przyspieszy proces pozyskiwania inwestorów. Takie grunty powinny być oczywiście uzbrojone, aby mogły konkurować z lokalizacjami poza naszym państwem. Dzięki temu, że PSSE stawia na innowacje i zrównoważony rozwój, jesteśmy w stanie odpowiedzieć na globalne wyzwania, a jednocześnie wzmocnić naszą pozycję jako lidera w Europie Środkowo-Wschodniej. Wierzę, że jeśli utrzymamy ten kurs, Polska pozostanie atrakcyjnym miejscem do inwestycji, mimo zmieniających się realiów gospodarczych.

Nadal utrzymują Państwo pozycję lidera wśród stref ekonomicznych, czego dowodem jest wydana niedawno 400 decyzja (60 w tym roku) o wsparciu dla danego projektu. Jaki to jest sygnał dla Pana?

To oczywiście sygnał, że nasze działania przynoszą wymierne efekty. Mało tego, te dane są już nieaktualne, bo wydaliśmy w tym roku już 80 decyzji o wsparciu, a łączna wartość nakładów inwestycyjnych przekroczyła 1,2 miliarda złotych. To oczywiście także wyraźny sygnał, że projekt rządowy Polska Strefa Inwestycji działa skutecznie, a przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z oferowanych przez nią możliwości. Każda nowa decyzja to nie tylko statystyka, ale przede wszystkim kolejny krok w rozwoju regionu – nowe miejsca pracy, nowe technologie i większa konkurencyjność naszej gospodarki. Ponadto rosnąca liczba decyzji pokazuje, że inwestorzy mają zaufanie do naszej strefy i widzą w niej realne wsparcie dla planów rozwojowych. Dla mnie to także potwierdzenie, że realizowana przez PSSE strategia wspierania przedsiębiorstw na każdym etapie inwestycji przynosi konkretne rezultaty. To również motywacja do dalszej intensywnej pracy, aby utrzymać ten rozwój i zapewnić, że Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna nadal będzie wiodącym ośrodkiem przyciągającym kapitał, tworzącym miejsca pracy i wspierającym innowacje w Polsce.

Jak wyglądają dalsze plany PSSE?

Zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w składzie trzyosobowym, będzie kontynuować rozwój naszej strefy, bazując na różnorodnych doświadczeniach, które każdy z jego członków wnosi – od samorządowych po biznesowe. To zróżnicowanie kompetencji pozwala nam na szeroką perspektywę działania, co jest kluczowe w dalszym wzmacnianiu współpracy z samorządami, ośrodkami otoczenia biznesu oraz partnerami z regionu. Wspólnie tworzymy mocne fundamenty gospodarcze dla Pomorza i Kujaw. Należy dążyć do zwiększenia dostępu do terenów inwestycyjnych i zapewnienie wsparcia samorządom w przyciąganiu inwestorów. Ważny jest aspekt uzbrajania gruntów – nie tylko tych zarządzanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), ale też przez Agencję Mienia Wojskowego, firmy z własnymi terenami inwestycyjnymi i pokopalniane tereny, które wymagają rewitalizacji. Te działania to klucz do rozwoju kraju. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna musi dostosowywać swoją ofertę, aby Polska nadal była atrakcyjnym miejscem do inwestowania. Inwestorzy potrzebują elastycznego wsparcia, a my chcemy być liderem w zapewnianiu im odpowiednich warunków do rozwoju. Stale patrzymy w przyszłość, chcąc przyciągać nowe firmy, tworzyć miejsca pracy i wspierać długofalowy rozwój gospodarczy regionu oraz całego kraju.

Rozmawiał: Przemysław Schenk

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl