Partnerzy

Wyszukiwarka

Biznes
Fundusze unijne szansą dla innowacyjnego biznesu

Na co dzień realizują nowatorskie badania, innowacyjne produkty wspomagające pacjentów oraz nowoczesne suplementy diety. Krzysztof Lemke, prezes zarządu AronPharmy, opowiada o znaczeniu funduszy unijnych w rozwoju biznesu.

Redakcja
2024-12-12
4 minuty czytania

Na co dzień realizują nowatorskie badania, innowacyjne produkty wspomagające pacjentów oraz nowoczesne suplementy diety. Krzysztof Lemke, prezes zarządu AronPharmy, opowiada o znaczeniu funduszy unijnych w rozwoju biznesu.

Jest Pan prezesem zarządu AronPharmy. Czym na co dzień zajmuje się firma?
Jesteśmy firmą badawczo-rozwojową specjalizującą się w tworzeniu formulacji opartych na składnikach roślinnych, takich jak ekstrakty z aronii czy czarnego bzu. Takie kompleksowo przygotowane kompozycje wykorzystywane są następnie w produkcji suplementów diety. Poza tym naszym celem jest wsparcie osób zmagających się z różnymi dolegliwościami. Zrealizowaliśmy w tym zakresie trzy kluczowe projekty naukowe wspierające pacjentów: onkologicznych (OncoAron), diabetologicznych (MetAron) oraz dbających o odporność (CovidAron). Powstałe mieszaniny są oczywiście chronione patentami. Wszystkie projekty były współfinansowane przez fundusze unijne, co umożliwiło realizację kosztownych i czasochłonnych badań.

Jakie znaczenie mają fundusze unijne w działalności AronPharma?
Wsparcie finansowe z funduszy unijnych odgrywa kluczową rolę, szczególnie w realizacji zaawansowanych badań i projektów R&D. Przykładowo, projekt OncoAron realizowaliśmy przy wsparciu funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014– 2020. Dofinansowanie umożliwiło nam opracowanie innowacyjnych preparatów polifenolowych pozyskiwanych z owoców jagodowych. W ramach tego badania skupiliśmy się na ocenie, w jakim stopniu stworzone przez nas formuły mogą pomóc organizmowi w powrocie do prawidłowego funkcjonowania po terapiach onkologicznych obciążonych silnymi skutkami ubocznymi, jak chemio- i radioterapia. Wybraliśmy ten kierunek, ponieważ pacjenci z nowotworami głowy oraz szyi często zmagają się z licznymi problemami jamy ustnej. Chcieliśmy sprawdzić, w jaki sposób możemy ich wspomóc w znoszeniu skutków leczenia onkologicznego.


Jakie kryteria przyświecają firmie AronPharma przy wyborze nowych projektów?
W naszej działalności stawiamy na jakość i efektywność. Najważniejsze jest dla nas, by nasze działania przynosiły rzeczywiste korzyści osobom, które ich potrzebują. Z tego powodu przeprowadzamy szeroko zakrojone testy wewnętrzne – od badań in vitro i in vivo, aż po badania kliniczne. Przykładem jest projekt Metaron, który ma na celu wsparcie pacjentów starających się utrzymać właściwy poziom cukru we krwi. Pracowaliśmy nad nim przez cztery lata, aby stworzyć mieszankę polifenolową, która przeszła kompleksowe testy jakościowe i kliniczne. Taki poziom zaawansowanych badań pozwala nam oferować preparaty, które są nie tylko innowacyjne, ale przede wszystkim sprawdzone i potwierdzone badaniami.

Jak wygląda współpraca AronPharma z Agencją Rozwoju Pomorza?
Wsparcie finansowe z funduszy unijnych jest kluczowe dla rozwoju innowacyjnych projektów, które prowadzimy w AronPharma. Dzięki temu możemy minimalizować ryzyko i skupić się na wdrażaniu przełomowych badań, które mogą stanowić realne wsparcie dla pacjentów. Współpracujemy z Agencją Rozwoju Pomorza realizując projekty finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Korzystamy też z innych programów unijnych. To pozwala nam na dalszy rozwój i podejmowanie kolejnych badań w przyszłości. Planujemy rozwijać nasze portfolio i rozszerzać je o kolejne obszary terapeutyczne, takie jak wsparcie organizmu podczas leczenia chorób jelit czy wątroby. Niedawno złożyliśmy projekt do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz przygotowujemy się do udziału w naborach organizowanych przez Agencję Rozwoju Pomorza. W przyszłości zamierzamy kontynuować naszą misję, korzystając z kolejnych środków unijnych, aby wspierać pacjentów, rozwijać badania i tworzyć innowacyjne produkty w nowych obszarach zdrowotnych.

Agencja Rozwoju Pomorza jest odpowiedzialna za wdrażanie Działania 1.1 „Badania i innowacje w przedsiębiorstwach” w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027. O środki będą mogły ubiegać się średnie, małe i mikro przedsiębiorstwa samodzielnie lub w partnerstwie z m.in.: instytucjami otoczenia biznesu, izbami gospodarczymi, jednostkami naukowymi. Pomorskie firmy będą mogły otrzymać wsparcie na realizację, komercjalizację oraz wdrożenie  wyników prac badawczo – rozwojowych (B+R). Dofinansowaniem objęto m.in. ochronę własności intelektualnej oraz transfer technologii. Przewidziano środki na dofinansowanie projektów mających na celu rozwój infrastruktury badawczej np. budowę, rozbudowę, przebudowę laboratoriów specjalistycznych. Więcej informacji na www.arp.gda.pl.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl