W Klinice Położnictwa i Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej UCK, szpitala GUMed przeprowadzono 101. operację ginekologiczną z wykorzystaniem systemu robotycznego DaVinci. To ważny moment dla medycyny w regionie, który potwierdza dynamiczny rozwój technik małoinwazyjnych oraz ich kluczową rolę w leczeniu nowotworów. Te dwie ważne operacje dotyczyły całkowitego usunięcie macicy oraz węzłów chłonnych u pacjentek […]
Redakcja
2025-02-10
1 minuta czytania
W Klinice Położnictwa i Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej UCK, szpitala GUMed przeprowadzono 101. operację ginekologiczną z wykorzystaniem systemu robotycznego DaVinci.
To ważny moment dla medycyny w regionie, który potwierdza dynamiczny rozwój technik małoinwazyjnych oraz ich kluczową rolę w leczeniu nowotworów. Te dwie ważne operacje dotyczyły całkowitego usunięcie macicy oraz węzłów chłonnych u pacjentek cierpiących na raka błony śluzowej trzonu macicy, będącego najczęściej występującym nowotworem żeńskich narządów płciowych, który diagnozowany jest zazwyczaj w okresie pomenopauzalnym. Przeprowadzono zabieg przy wsparciu robota DaVinci, co ułatwiło pracę. Ten manewr umożliwił maksymalną precyzję oraz zminimalizowano inwazyjność procedury.
Aktualnie już prawie 100% operacji wykonywanych z powodu nowotworu błony śluzowej trzonu macicy w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym wykonywanych jest w asyście robota, a ich w placówce obecnie są dwa, czyli DaVinci oraz Versius. Ponadto w asyście robota, oprócz zabiegów ginekologicznych, wykonuje się operacje u pacjentów z rakiem prostaty, rakiem jelita grubego oraz u pacjentów pediatrycznych.