Partnerzy

Wyszukiwarka

Nieruchomości
Ekologia z większym wkładem

Na rynku nieruchomości coraz większe znaczenie mają „zielone rozwiązania”, które stają się ważnym aspektem dla klientów.

Redakcja
2025-04-25
3 minuty czytania

Na rynku nieruchomości coraz większe znaczenie mają „zielone rozwiązania”, które stają się ważnym aspektem dla klientów.

Jednym z głównych powodów, dla których zainteresowani kupnem nieruchomości baczniejszą uwagę zwracają na obecność ekologicznych innowacji, to obniżenie kosztów eksploatacji oraz zwiększenie niezależności energetycznej budynków. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii niesie za sobą również dużą niezależność. Możliwości w tym aspekcie jest wiele, dlatego podpowiadamy, jakie są najpopularniejsze „zielone rozwiązania” w nieruchomościach, które będą skutkować wieloma korzyściami.

„Zielone dachy”

Coraz częściej deweloperzy stosują w inwestycjach tzw. zielone dachy, które mają wiele zalet. Tego typu rozwiązanie oczyszcza powietrze, gromadzi wodę deszczową, reguluje temperaturę wewnątrz oraz ma udział w oszczędnościach energetycznych. Warto pamiętać, że zielony dach jest niczym bariera dźwiękowa dla budynku. Pochłania hałas, dlatego tworzy cichsze otoczenie, wewnątrz budynku jak i na zewnątrz, więc stanowi dobrą opcję dla nieruchomości np. w centrum ruchliwego miasta.

Do tego takie rozwiązanie chroni pokrycie dachowe przed wpływami zewnętrznymi, co sprawia, że przedłużona jest żywotność dachu nawet do 60 lat. Naturalny i zrównoważony wygląd, w połączeniu z obniżeniem kosztów energii i przedłużeniem trwałości dachu oznacza wzrost rynkowej wartości nieruchomości.

Korzystanie z OZE

Mieszkania ekologiczne coraz częściej korzystają z energii odnawialnej. Takie rozwiązania jak: panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, kolektory słoneczne czy turbiny wiatrowe pozwalają na produkcję własnej energii, a nawet przesyłanie jej do sieci, co może przynosić zyski. Budynki mieszkalne, wyposażone we własne źródła energii odnawialnej, są niezwykle atrakcyjne dla nabywców i najemców. Kusząca jest nie tylko wizja niskich rachunków za prąd, lecz także świadomość, że w łatwy sposób można przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego.

Alternatywne oświetlenie

Żarówki LED mają dość wysokie ceny, ale z drugiej strony rekompensatą są ich niskie koszty eksploatacji i długa żywotność. Zużywają one nawet kilkakrotnie mniej energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnymi. Jeśli chodzi o żywotność, ich producenci deklarują kilkadziesiąt tysięcy godzin pracy, podczas gdy klasyczna żarówka świeci przez zaledwie 1000-2000 godzin.

Natomiast w przypadku np. klatek schodowych czy korytarzy sprawdzą się lampy LED wraz z czujnikiem ruchu. To rozwiązanie eliminuje straty energii, które mogłyby wyniknąć z pozostawienia włączonej lampy. Unika się też problemów związanych z zastosowaniem wyłączników czasowych.

Osiedlowa zieleń

Kolejnym ekologicznym rozwiązaniem, które jest wykorzystywane na nowych osiedlach, to pozostawienie terenów zielonych w postaci alejek drzew, trawników, czy kwietnych łąk. Często w okolicach ekologicznych mieszkań można również spotkać oczka wodne i budki dla owadów.

To tylko kilka przykładów, gdzie w nieruchomościach coraz większą rolę odgrywają ekologiczne rozwiązania, które odciskają piętno w niemal każdej branży.

Przemysław Schenk

fot. pixabay.com, pexels.com

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl