Gmina Gniewino przez 80 lat istnienia rozwinęła się infrastrukturalnie w taki sposób, że stała się rozpoznawalna w regionie i w Polsce. Należymy też do sieci najciekawszych miejscowości Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi – mówi wójt Gminy Gniewino, Wioletta Majer – Szreder.
Redakcja
2025-06-02
8 minut czytania
Gmina Gniewino przez 80 lat istnienia rozwinęła się infrastrukturalnie w taki sposób, że stała się rozpoznawalna w regionie i w Polsce. Należymy też do sieci najciekawszych miejscowości Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi – mówi wójt Gminy Gniewino, Wioletta Majer – Szreder.
Pani Wójt, to już 80 lat Gminy Gniewino. Jak świętujecie ten wspaniały jubileusz?
Ten rok upływa w Gminie Gniewino pod znakiem naszych, okrągłych, 80 – tych urodzin. Gniewino przez te lata rozwinęło się infrastrukturalnie tak, że stało się rozpoznawalne w regionie i w Polsce. Należymy też do sieci najciekawszych miejscowości Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi. Przez cały rok w ramach obchodów 80-lecia Gminy Gniewino odbywają się liczne imprezy kulturalne, rekreacyjne oraz sportowe, ale także prelekcje o historii gminy. Co więcej – grupa pasjonatów dawnych dziejów założyła w tym roku Gniewińskie Stowarzyszenie Historyczne. Ważnym momentem było też wspólne z mieszkańcami gminy zasadzenie pod Wieżą Widokową, na terenie kompleksu Kaszubskie Oko, Alei 80-lecia, składającej się z 80 klonów. W akcji brało udział wielu mieszkańców gminy, rodziny z dziećmi (najmłodsze pół roku), Młodzieżowa Rada Gminy, seniorzy, strażacy, sołtysi, radni, koła gospodyń wiejskich i inne nasze stowarzyszenia. Śmiało można nazwać tę aleję Aleją Pokoleń. Innym wydarzeniem w ramach kalendarza obchodów były zawody Strongman Cup z udziałem zawodników z innych krajów Europy, którym obok rywalizacji przyświecał cel charytatywny – zbiórka na rzecz mieszkanki Gniewina, która walczy o to, by znów chodzić.
Co było jeszcze ważnym wydarzeniem w ramach jubileuszowych obchodów?
Szczególnym momentem obchodów naszego jubileuszu była uroczysta sesja z udziałem wielu gości, która odbyła się 15 maja. Podczas tej sesji zasłużonym dla Gminy osobom wręczono medale, a wszystkim mieszkańcom prezent – Gniewińską Kartę Mieszkańca, do której przystąpiło już około 30 partnerów, oferujących mieszkańcom różne zniżki. Natomiast w lipcu czekają nas wyjątkowo atrakcyjne i aż trzy Dni Gminy Gniewino, których jedną z gwiazd będzie Agnieszka Chylińska z zespołem. Czas jubileuszu to dla nas przede wszystkim okazja do świętowania, ale również czerpania z przeszłości i doświadczeń naszej społeczności lokalnej, tak aby równie efektywnie zaplanować i zaprojektować kolejne lata rozwoju samorządu lokalnego w Gminie Gniewino.
Bieżący rok to nie tylko jubileusz Gminy, ale przede wszystkim realizacja inwestycji. Jak szeroki zakres zadań inwestycyjnych zaplanowaliście na ten rok?
Z wielką dumą i radością mogę stwierdzić, że rok 2025 to rok inwestycji w Gminie Gniewino, na co składają się przedsięwzięcia o wartości ponad 20 mln złotych, z czego główną część stanowią zadania w zakresie przebudowy dróg gminnych w miejscowościach Bychowo, Chynowie, Gniewino i Lisewo. Dodatkowo w Czymanowie i Opalinie budujemy sieć kanalizacyjną i wodociągową wraz z modernizacją dróg gminnych. Inwestujemy również w bezpieczeństwo mieszkańców, zakupiliśmy nowy ciężki wóz ratowniczo – gaśniczy dla OSP Nadole ze środków Programu wspierania inwestycji jednostek samorządu terytorialnego w związku z realizacją kluczowych inwestycji w zakresie strategicznej infrastruktury energetycznej w województwie pomorskim, a w trakcie budowy jest remiza strażacka z domem sołeckim w miejscowości Chynowie. Rozpoczęliśmy modernizację boiska wielofunkcyjnego w Nadolu, a w trakcie projektowania jest przebudowa kompleksu sportowego przy szkole w Gniewinie. Obok dużych zadań inwestycyjnych, na bieżąco modernizujemy infrastrukturę kulturalną, rekreacyjną i sportową. W tym szczególnym dla naszej społeczności roku rozpoczęliśmy projektować budowę nowej siedziby Urzędu Gminy oraz żłobka gminnego, na który pozyskaliśmy dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy.
Gmina inwestuje również w młodzież, ngos, współpracę z lokalnym biznesem. Jakie inicjatywy udało się Państwu wdrożyć?
Osobiście przywiązuję wielką wagę do modelu samorządu opartego na dialogu społecznym i partycypacji. Na taki model zarządzania Gminą Gniewino postawili mieszkańcy w zeszłorocznych wyborach. Tak duży kredyt zaufania społecznego, jaki otrzymałam, mobilizuje mnie do wprowadzania niezbędnych zmian w funkcjonowaniu gniewińskiego samorządu. Dlatego konsekwentnie wraz z radą gminy i z moimi współpracownikami tworzę warunki do zintensyfikowania życia społecznego i realnego wpływu mieszkańców na to, co dzieje się w gminie. Tak pojmuję samorząd – to ludzie, którzy wspierają się w osiąganiu wspólnego celu. Jednym z priorytetów stało się włączanie młodzieży w procesy demokratyczne a w związku z tym w edukację samorządową i kształtowanie postaw społecznych oraz zaangażowania w życie gminy, dlatego utworzyliśmy Młodzieżową Rady Gminy Gniewino – oczywiście w trybie demokratycznych wyborów. MRG działa od stycznia tego roku i ma już na koncie kilka działań oraz pozyskała grant w wysokości 6 000 złotych w ramach funduszu Akumulator Społeczny.
Równie ważna jest współpraca z lokalnymi podmiotami gospodarczymi.
Zgadza się, potrzeba synergii pomiędzy sektorem biznesu i sektorem publicznym jest niezwykle istotna w dalszym rozwoju społeczno – gospodarczym naszego Samorządu. Spotkanie inaugurujące działalność Rady Gospodarczej przy wójcie gminy odbyło się w marcu. W skład Rady wchodzi 26 osób reprezentujących lokalnych mikro, małych i dużych przedsiębiorców z branży usługowej, handlowej i produkcyjnej. Rada Gospodarcza sprawuje funkcje doradcze, konsultacyjne i opiniodawcze w sprawach związanych z rozwojem gospodarczym gminy. Dla mnie jako Wójta Gminy powołanie takiego wyjątkowego gremium ma szczególne znaczenie w procesie wzmacniania prestiżu Gminy i budowania zaufania jej mieszkańców do władz Gminy. W ramach szerokiego dialogu społecznego powołałam także ważne podmioty konsultacyjne – Zespół ds. osób z niepełnosprawnością oraz Radę Senioralną. Działania te przyczynią się do budowania społecznej współpracy oraz wspierania lokalnych inicjatyw. Temu służą też granty dla ngos przyznane w tym roku Klubowi Sportowemu Stolem w kwocie 550 000 złotych oraz siedmiu innym stowarzyszeniom łącznie w kwocie 145 000 złotych. Ponadto 12 sołectwom naszej gminy przyznane zostały bony sołeckie, czyli środki na wydatki, o którym decydują sołtys, rada sołecka i zebranie sołeckie – łącznie 370 000 złotych. Dodam, że wybory sołtysów odbyły się po raz pierwszy w gminie przy urnach, w dzień wolny od pracy, frekwencja była bardzo wysoka i wybrano aż 8 nowych sołtysów. Mogę już teraz stwierdzić, że jesteśmy na fali wzrostu życia społecznego. To nam było po prostu potrzebne – ten dobry czas na oddolne inicjatywy.
Gmina Gniewino jest miejscem, które będzie w bezpośrednim oddziaływaniu budowy elektrowni jądrowej. Jak oceniacie trwający proces realizacji tej inwestycji?
Gmina Gniewino z energetyką jądrową związana jest od lat 80 – tych, kiedy nad Jeziorem Żarnowieckim była budowana pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Obecnie trwający proces budowy elektrowni budzi wiele niepokoju i niepewności. Jako gmina bezpośrednio sąsiadująca z gminą lokalizacyjną wciąż mamy niepełną wiedzę dotyczącą planów i zamierzeń władz centralnych odnośnie całego procesu budowy elektrowni jądrowej, w tym planów rozwoju sieci dróg, zakwaterowania pracowników, rozwoju bazy oświatowej czy zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego. Dlatego w kontekście strategicznych inwestycji, kluczowym wydarzeniem minionego roku było podpisanie w Gniewinie ważnego porozumienia. Dokument ten związał samorządy siedmiu gmin województwa pomorskiego – Gniewina, Łęczyc, Łeby, Krokowej, Nowej Wsi Lęborskiej, Wejherowa oraz Wicka – w obliczu trwającej budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, która powstaje na terenie Gminy Choczewo. Celem porozumienia jest wspólne reprezentowanie interesów lokalnej społeczności oraz koordynacja działań w kontekście realizacji tej kluczowej inwestycji energetycznej
Zgadza się Pani ze stwierdzeniem, że będzie to największa i najtrudniejsza do zrealizowania inwestycja w Polsce w okresie ostatnich 35 lat?
Tak i to nie tylko ze względu na czynniki ekonomiczne, ale też środowiskowe i społeczne. Budowa elektrowni jądrowej to z pewnością ogromna szansa rozwojowa dla całego Pomorza, w tym również dla Gminy Gniewino. Jesteśmy aktywnym uczestnikiem i partnerem w realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej już od 15 lat, podczas których udało nam się uzyskać niewielkie rekompensaty przedłużającego się procesu przygotowawczego do budowy EJ. Wymierne korzyści dla naszego Samorządu oraz mieszkańców nastąpią po oddaniu do użytkowania elektrowni, w postaci dodatkowych wpływów do budżetu Gminy oraz nowej infrastruktury, która powstawać będzie w trakcie budowy i późniejszego funkcjonowania obiektów jądrowych. Do tego czasu istotnym aspektem dla nas jest partycypacyjne podejście do tej inwestycji przez władze centralne, a mianowicie aby głos samorządów lokalnych był słyszalny i brany pod uwagę w trakcie realizacji tego największego przedsięwzięcia energetycznego w historii naszego kraju.