Grupa Energa przystępuje do realizacji nowego typu inwestycji w swoim portfolio, źródeł hybrydowych, złożonych z OZE i magazynów energii.

Grupa Energa przystępuje do realizacji nowego typu inwestycji w swoim portfolio, źródeł hybrydowych, złożonych z OZE i magazynów energii.
Grupa Energa przystępuje do realizacji nowego typu inwestycji w swoim portfolio, źródeł hybrydowych, złożonych z OZE i magazynów energii.
To efekt podpisanych pod koniec ubiegłego roku umów dotacyjnych z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach środków Funduszu Modernizacyjnego. Trwający obecnie przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy projektów hybrydowych powinien zakończyć się w trzecim kwartale 2026 roku.
Łączna pojemność planowanych przez Energę magazynów, które otrzymają dofinansowanie z NFOŚiGW, to 467 MWh, a moc przyłączeniowa – ponad 100 MW. Pięć projektów spółki Energa Green Development to obiekty, które powstaną przy farmach fotowoltaicznych PV Wąbrzeźno, PV Działdowo, PV Barczewo oraz PV Płońsk.

Z kolei należąca do Energi Wytwarzania spółka celowa VRW11 zrealizuje projekt magazynu przy zespole źródeł odnawialnych Sompolno, łączącym turbiny wiatrowe o mocy 27 MW i instalację fotowoltaiczną o mocy 10 MW. Uzupełnienie kompleksu o instalację bateryjną dodatkowo wzmocni efektywność tego aktywa wytwórczego.
Co ważne, w ośmiu kolejnych lokalizacjach Energa Green Development zrealizuje nie tylko magazyny energii wspierane dotacjami NFOŚiGW – częścią przetargu jest też budowa nowych farm fotowoltaicznych, które będą z nimi połączone (przy czym nie będą dofinansowane ze środków Funduszu). Ich łączna moc zainstalowana wyniesie ok. 100 MW. Lokalizacje największych nowych aktywów odnawialnych Energi, które wyposażone będą w magazyny bateryjne, to gminy Kwidzyn (24,1 MW), Dźwierzuty (14,8 MW), Nowe Skalmierzyce (14,3 MW) i Gizałki (13,8 MW). Oprócz tego instalacje fotowoltaiczne powstaną też w gminach: Wyszogród (10,2 MW), Drobin (9,9 MW), Bojanowo (9,6 MW) oraz Gąbin (7,1 MW).
Hybrydyzacja źródeł odnawialnych to skuteczny sposób wzmacniania rentowności projektów OZE, ale nie tylko. Energia z danego aktywa może w zależności od bieżących potrzeb i warunków sieciowych zostać zmagazynowana, a następnie przekazana do infrastruktury dystrybucyjnej. Pozwoli to uniknąć nadmiernego obciążenia krajowej sieci i związanego z tym częściowego lub całkowitego ograniczone produkcji w źródłach odnawialnych.
Materiały prasowe

