C

Coraz częściej ważne funkcje publiczne sprawują kobiety, czego dobrym przykładem jest m.in.: Pomorze. Z tego względu Pracodawcy Pomorza zdecydowali się na organizację specjalnej debaty.

„Rozmowy na Szczycie” to cieszący się popularnością cykl wydarzeń, podczas których poruszane są ważne kwestie społeczne, gospodarcze oraz polityczne. Najbliższą debatę zatytułowano – Czas Kobiet. Dlatego zaproszono do tej rozmowy ważne osobistości na Pomorzu.

Wstępem wydarzenia będzie wystąpienie prof. Witolda Orłowskiego (profesor nauk ekonomicznych i autor ponad 200 publikacji naukowych) pt. Polska-Europa-Świat. Następnie debatę Czas Kobiet poprowadzi Magdalena Rigamonti, dziennikarka prasowa, radiowa i autorka książek, która była związana z m.in.: Newsweek Polska, Wprost, czy Dziennikiem Gazetą Prawną.

Wojewoda Pomorska, przedstawicielka Rządu i nie tylko

Jedną z uczestniczek debaty będzie Beata Rutkiewicz, pierwsza kobieta w historii, która objęła funkcję Wojewody Pomorskiego. Wcześniej działała m.in.: jako zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta przez osiem lat, czy pełniła funkcję specjalistki do spraw zamówień publicznych w Agencji Nieruchomości Rolnych w Gdańsku, Urzędzie Gminy Pruszcz Gdański i Urzędzie Gminy Trąbki Wielkie. W rozmowie miesiąca 128 wydania Express Biznesu przyznawała, że szczególnie ważna jest dla niej walka o równouprawnienie kobiet. Cały wywiad z wojewodą pomorską dostępny TUTAJ.

W debacie weźmie udział również Agnieszka Buczyńska, ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego Polski. Jest działaczką społeczną oraz socjolożką i specjalistką w zakresie społeczeństwa obywatelskiego. W przeszłości pełniła m.in. funkcję prezesa Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku w latach 2015-2019. Prowadziła badania poświęcone m.in. aktywności społecznej seniorów. Od 2023 r. jest posłanką na Sejm RP, a 13 grudnia 2023 r. została powołana na urząd Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego oraz przewodniczącej Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.

Obecna będzie również Agnieszka Pomaska z Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Jest absolwentką Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu Gdańskiego. W trakcie studiów wstąpiła do Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci”, była członkinią władz regionalnych tej organizacji. Radna (2002-2009) i wiceprzewodnicząca (2006-2009) Rady Miasta Gdańska. W l. 2010-2021 przewodnicząca PO w Gdańsku, w 2015 r. została wiceprzewodniczącą PO na Pomorzu, a od 2017 r. należy do zarządu krajowego partii. Działa jako posłanka od 2009 roku (VI-X kadencja). W Sejmie IX kadencji zasiadała w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji ds. Unii Europejskiej (w lipcu 2023 r. została jej wiceprzewodniczącą).

Czwartą uczestniczką debaty będzie Aleksandra Dulkiewicz, która od 11 marca 2019 roku sprawuje funkcję prezydenta Miasta Gdańska. Wcześniej była m.in.: zastępcą prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej w latach 2017-2019. W bogatej działalności brała udział też m.in.: w powstaniu Europejskiego Centrum Solidarności (2009–2014). Była wolontariuszką Gdańskiego Areopagu, forum wymiany myśli, które na kilkanaście lat silnie wpisało się w krajobraz intelektualny Gdańska (2000-2012). Przygotowywała projekty doradcze i inwestycyjne oraz pracowała nad pozyskaniem inwestorów w Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego InvestGDA (2009–2014).

Podczas debaty będzie obecna też Dorota Arciszewska-Mielewczyk z Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. W zeszłorocznych wyborach parlamentarnych powróciła do niższej izby parlamentu, uzyskując mandat poselski z ramienia PIS. Wcześniej była m.in.: posłem na Sejm RP III, IV, VII i VIII kadencji (1997-2005 z list AWS i KO, 2011-2019 z list PiS), czy senatorem RP VI i VII kadencji (2005-2011). Była założycielką Stowarzyszenia „Powiernictwo Polskie. jest związana ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim, Stowarzyszeniem KoLiber, Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych. Zasiadała w radach nadzorczych spółek z branży turystyczno-hotelarskiej (od 2013 roku). 

Całe wydarzenie odbędzie się 1 marca o godzinie 18, na 34 piętrze Olivii Star. Zapisy zostały zakończone ze względu na osiągnięcie limitu uczestników.

Partner miejsca – Olivia Centre, Partner główny – Bank Millenium S.A., Sponsor wydarzenia – PZU Zdrowie, Partner wydarzenia – Hotel Admirał.

fot. Konrad Kędzior