Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję środowiskową dla stacji elektroenergetycznej, do której zostanie przyłączona pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję środowiskową dla stacji elektroenergetycznej, do której zostanie przyłączona pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję środowiskową dla stacji elektroenergetycznej, do której zostanie przyłączona pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce.
Dokument otwiera drogę do kolejnych etapów realizacji inwestycji. Określa też warunki ograniczające wpływ przedsięwzięcia na otoczenie. To kolejny ważny krok w budowie infrastruktury związanej z pierwszą polską elektrownią jądrową.
Planowana przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) stacja elektroenergetyczna będzie odpowiadać za odbiór energii produkowanej przez elektrownię i jej przesył do krajowego systemu energetycznego.

Stacja elektroenergetyczna powstanie w gminie Choczewo, w pobliżu miejscowości Biebrowo. Będzie pierwszym tego typu obiektem należącym do Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Natomiast odbierze on moc z elektrowni jądrowej i umożliwi przekazywanie energii do milionów odbiorców w różnych częściach kraju.
Lokalizacja stacji została wybrana m.in. ze względu na konieczność jej usytuowania w niewielkiej odległości od elektrowni jądrowej. Energia będzie przesyłana do stacji tzw. liniami blokowymi, za których realizację odpowiadają Polskie Elektrownie Jądrowe. Następnie prąd trafi do krajowego systemu przesyłowego za pośrednictwem trzech napowietrznych linii 400 kV, które wybudują Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
Obiekt zajmie powierzchnię blisko 21 hektarów, a rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 2030 rok.
Przemysław Schenk
fot. PSE

